Vijesti
Društvo i ekonomija
Flaširana voda poznatih brendova puna bakterija
12.09.2008. 12:00
Izvor: Pincom info
Flaširana voda poznatih brendova puna bakterija
Nakon što su kemijske analize potvrdile da najprodavanija jestiva rafinirana ulja u BiH ne ispunjavaju ni minimum uvjeta iz Pravilnika o kvaliteti ulja i masti biljnog porijekla, margarina, majoneza i njima srodnih proizvoda, stižu novi uznemirujući rezultati analize, ovaj put vode u bocama.
Naime, laboratorijsku analizu nije prošlo nekoliko najpoznatijih i najprodavanijih brandova flaširane vode. Naime, otkrivene su u vodi bakterije opasne za zdravlje.
U Sarajevskoj županiji na analizu je poslano 18 uzoraka vode u bocama, a u Unsko-sanskoj županiji devet uzoraka. Analizom je kod pojedinih uzoraka utvrđen povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija te se pokazalo da ta voda nije bakteriološki ispravna potvrdio je za Večernji list Anis Ajdinović iz Ureda za odnose s javnošću Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Zahtjevnom laboratorijskom analizom nazočnost bakterija utvrđena je u poznatom hrvatskom brandu, vodi "jana" iz Jamnice, u punjenju od 1,5 l i roka trajanja do 21. srpnja 2009. godine, "tešanjskom dijamantu", u punjenju od 0,5 l, vodi "akva viva", punjenju od pet i 1,5 litara, srpskog proizvođača Knjaz Miloš, te u 5-litrenom punjenju "bijele vode" s rokom trajanja do 16. travnja 2009. Iste rezultate pokazali su i nalazi vode "vivija" i "vitinka", "K+" proizvođača Gala Mostar i "bistrica" uskopaljskog proizvođača.
Sukladno rezultatima analize, sve navedene vode trebale bi se povući s tržišta kazao je Ajdinović. Inače, Federalna uprava za inspekcijske poslove je na osnovi informacija od kolega iz RS-a zatražila od mjerodavnih inspekcija analizu uzoraka vode u bocama i u drugim županijama FBiH. O rezultatima laboratorijske analize informirana je i Agencija za sigurnost hrane BiH. No, iz te agencije stižu umirujuće vijesti.
"Izolirane bakterije identificirane su kao saprofitni koki i bakterije roda bacillus i ne kvalificiraju se kao opasne za zdravlje potrošača, ali su indikator određenih propusta za tehnološkog procesa proizvodnje", stoji u objašnjenju koje potpisuje direktor Agencije mr. sc. Sejad Mačkić.
Najviše aerobnih mezofilnih bakterija u jednom ml vode pronađeno je u vodi "vivia" (450), "aqua viva" (390) i "K+" (340).
U cijelom FBiH će se u sljedećih nekoliko dana metodom slučajnog uzorka uzimati uzorci vode u bocama i slati na anallizu, koja će pokazati kakvu vodu u bocama piju stanovnici BiH.