Vijesti
Društvo i ekonomija
6.000 rudara stupa u generalni štrajk
20.09.2008. 14:00
Izvor: BH Telecom Portal
6.000 rudara stupa u generalni štrajk
Oko 6.000 rudara, u organizaciji Samostalnog sindikata radnika rudnika uglja BiH, okupit će se 2. oktobra u 12.00 sati ispred zgrade Vlade Federacije BiH, čime će početi generalni štrajk koji će trajati do ispunjenja njihovih zahtjeva, saopćio je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu Jakub Ljubović, predsjednik ovog sindikata.
U štrajk će stupiti rudari rudnika mrkog uglja Zenica, Breza, Banovići i Kakanj, ali ne i rudari rudnika Kreka, Đurđevik, Gračanica i dijela Banovića, koji su okupljeni u Sindikatu rudnika rudnika uglja Federacije BiH.
Kako je kazao Ljubović, štrajk se organizira zbog niskih plaća i ugroženog standarda članova Sindikata, poboljšanja uvjeta i sigurnosti rada te isplate duga po osnovu starog kolektivnog ugovora. Rad neće biti prekidan u segmentima bitnim za sigurnost i održavanje objekata u skladu sa rudarskim propisima. Rudari će ostati u Sarajevu sve dok se njihovi zahtjevi ne ispune.
Predstavnici Sindikata glavni problem vide u niskoj cijeni uglja za velike potrošače (termoelektrane), budući da se cijena nije povećavala još od augusta 2006. godine. Tako je predsjednik Sindikata rudnika Kakanj Mukades Kubat naveo da je ovaj rudnik zabilježio prebačaj u proizvodnji, ali je rudnik uprkos tome u gubicima zbog niskih cijena.
- Žalosno je što rudari moraju na ovakav način tražiti bolji status i veće plaće, ali nema drugog načina, kazao je Kubat, navodeći kako se federalni ministar energetike, industrije i rudarstva Vahid Hećo "nije udostojio da razgovara sa rudarima, već je slao izaslanike". Sindikalci tvrde da su sa ministrom Hećom pokušavali stupiti u kontakt još od jula.
Predsjednik Sindikata rudnika Zenica Mehmed Oruč je samo rekao da o odnosu Vlade FBiH i resornog ministarstva prema rudnicima dovoljno govori činjenica da u ovom rudniku kopaju metodom starom 100 godina.
Rudari su resorno ministarstvo više od dva mandata upozoravali na problem niskih cijena, ali im je odgovarano da će time ugroziti poslovanje Elektroprivrede, naglasio je predsjednik Sindikata rudnika Breza Alija Omerhodžić.
On je ukazao i na veliki broj invalida, uključujući RVI, koji rade u podzmenoj eksploataciji, te da se rudarima Breze duguje 23,5 miliona KM neisplaćenih plaća na osnovu starog kolektivnog ugovora.
Predstavnici Sindikata nisu precizirali kolikim bi povećanjem plaća bili zadovoljni, već naglašavaju da bi se uvjeti za povećanje stekli uvođenjem ekonomske cijene uglja prema velikim potrošačima. Sadašnja cijena, utvrđena još 2006. godine, je 4,5 KM po giga džulu, dok bi odgovarajuća cijena, sa kojom se slažu direktori svih osam rudnika mrkog uglja u FBiH, trebalo da bude 5,4 KM.
Upitan zbog čega se rudari ostalih rudnika neće priključiti štrajku, Ljubović je rekao da je, na primjer, u Kreki prosječna plaća oko 800 KM, a u Kaknju 650 KM i Zenici 630 KM. Štaviše, tvrdi on, u Kreki ne plaćaju ni poreze ni doprinose.