Vijesti
Svijet
Finansijska kriza donijela Obami novo vodstvo pred McCainom
20.09.2008. 14:00
Izvor: Live.ba
Finansijska kriza donijela Obami novo vodstvo pred McCainom
Demokratski kandidat za američkog predsjednika Barack Obama u četvrtak je prešao u vodstvo u više nacionalnih anketa, što ukazuje na novi zaokret u podršci birača nakon produbljenja finansijske krize i gubljenja zamaha koji je kampanji republikanca Johna McCaina, donijela potpredsjednička kandidatkinja Sarah Palin.
U dnevnom ispitivanju Instituta Gallup, Obama ima 48 posto a McCain 44 posto glasova, na uzroku od 2.787 registriranih birača.
Istu prednost od četiri posto glasova, Obama ima i u ispitivanju Univerziteta Quinnipiac, s 49 prema 45 posto glasova za republikanskog kandidata McCaina.
U anketi CBS News/NY Times, Obama ima podršku 49 posto a McCaina 44 posto birača, dok je u ispitivanju instituta Zogby i agencije Reuters odnos 47 prema 45 posto za Obamu.
U anketama instituta Rasmussen i Ipsos dvojica suparnika u utrci za bijelu kuću vode mrtvu trku, 48 prema 48 posto, odnosno 45 prema 45 posto glasova.
Dok je na nacionalnom nivou Obama ponovo u vodstvu pred McCainom, nova ispitivanja CNN/Time/Opinion Research Corp., pokazuju da su kandidati vrlo izjednačeni ili je jedan od njih u minimalnoj prednosti u nekoliko ključnih država za prevagu na izborima 4. decembra - Pennsylvaniji, Virginiji, Ohiou, Floridi, Michiganu, Coloradu i Wisconsinu.
Prošle sedmice, nakon republikanske konvencije i meteorske popularnosti Sarah Palin, McCain je u Gallupovu ispitivanju vodio s pet posto prednosti, no nakon kolapsa finansijskih divova na Wall Streetu tokom vikenda i pada povjerenja potrošača, kriza američke ekonomije opet je zadominirala kampanjom a Obama je poveo pred McCainom.
U anketi Univerziteta Quinnipiac, 51 posto ispitanih kaže da bi smanjenje poreza koje predlaže McCain pomoglo bogatima, a samo devet posto da bi pomoglo srednjoj klasi. Za Obamine fiskalne planove 33 posto vjeruje da bi olakšali položaj srednje klase, a devet posto da bi pomogli bogatima.
Ni jedan od kandidata nije uvjerio većinu birača da zna kako izvesti zemlju iz ekonomske krize, pokazalo je ispitivanje instituta Rasmussen.
Samo 24 posto ispitanih vjeruje da bi Obama donio potrebne promjene na Wall Streetu, ostalih 29 posto kaže da bi vjerovatno postogao taj cilj, a 42 posto ne vjeruje u to.
Kod McCaina je stanje slično, 25 posto vjeruje da bi on unio promjene u poslovanje Wall Streeta, ostalih 25 posto donekle vjeruje, a 44 posto je nepovjerljivo.
Obje kampanje okrivljuju suparnikovu stranku za ekonomske probleme zemlje, no obzirom da je u Bijeloj kući republikanska administracija, veću štetu od krize trpi McCain.
Pored toga, popularnost Sarah Palin, koja je nakon republikanske konvencije iznosila 58 posto, postupno opada pa prema ispitivanju CBS News/New York Timesa provednom od 12. do 16. septembra, sada 40 posto birača ima povoljno stajalište o njoj, četiri posto manje nego prošle sedmice, a 30 posto nepovoljno, što je porast od osam posto u sedmici dana.
Karl Rove, republikanski starteg i bivši savjetnik George W. Busha, izjavio je u srijedu da bi zvijezda Sarah Palin mogla izblijediti.
"Ništa ne traje 60 dana. Hoće li ona biti u centru pažnje u preostalih 48 dana? Ne, no uključila se na vrlo jak način, dajući osjećaj hitnosti McCainovoj kampanji, što je izvanredno", kazao je Rove.
Sarah Palin, 44-godišnja guvernerka Aljaske, sa svojom je prostodušnom, populističkom retorikom, socijalnim i ekonomskim konzervativizmom, animirala republikansku bazu i osvojila podršku žena i bijelih evangelika.
No, prvobitno oduševljenje sve više zamjenjuje zabrinutost zbog nedostatka političkog iskustva Palin, kao i niza nepodudarnosti u njezinoj retorici i politici koju je vodila u dvije guvernerske godine te u šest godina kao gradonačelnica gradića Wasille, sa 6.000 stanovnika.
Uticajni republikanski senator Chuck Hagel u četvrtak je otvoreno doveo u pitanje kvalifikacije Sarah Palin za dužnost potpredsjednika SAD.
"Ona nema nikakve vanjskopolitičke kvalifikacije.", rekao je Hagel ističući da ona ima pasoš tek od prošle godine. Na svom prvom putovanja preko granice 2007., Palin je posjetila jedinice Nacionalne garde Aljaske u Kuvajtu i Njemačkoj.
Palin je više puta izjavila, vjerojatno u šali, da joj vanjskopolitičko iskustvo daje blizina Aljaske Rusiji. Hagel, član Vanjskopolitičkog odbora Senata, tu je opasku nazvao "uvredljivom za Amerikance", dodajući da svijet nije tako kompliciran, ali je na tom mjestu nužno imati imati ljude sa širim poimanjem svijeta.