Vijesti
Društvo i ekonomija
Fali dokaza za korupciju
01.10.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Fali dokaza za korupciju
Brojna anonimna svjedočenja studenata o korumpiranosti univerzitetskih profesora u BiH, iznesena zadnjih dana na internetskim forumima, nedovoljna su za širu istragu o ovim nezakonitostima.
U policiji i na fakultetima, uglavnom, tvrde da je vrlo teško postupati po anonimnim prijavama, te ukazuju na zakonske poteškoće.
"Korupciju je veoma teško dokazati bez posebnih istražnih radnji. Zakon dozvoljava te radnje samo za djela za koja je zaprijećena minimalna kazna zatvora od tri godine, što nije slučaj sa djelima zloupotrebe položaja, te davanja i primanja mita", kaže ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Željko Mijatović i ističe da je sarajevski MUP odavno predlagao smanjenje tog "praga" na godinu.
"Zbog toga gubimo bitku s organizovanim kriminalom, jer kako ćete dokazati korupciju bez mogućnosti da obilježite novčanice, da nekog prisluškujete ili pratite", upozorio je Mijatović.
U drugim policijskim agencijama nismo mogli dobiti odgovor o mogućnostima za pokretanje sveobuhvatne istrage. Ni u tužilaštvima nisu bili "raspoloženi za razgovor".
Na fakultetima u BiH kažu da su njihova vrata otvorena za prijave o zloupotrebama, ali pozivaju studenente da imenom i prezimenom stanu iza svojih navoda. Stanko Stanić, rektor Banjalučkog univerziteta, garantuje studentima zaštitu identiteta u slučaju da prijave korpuciju.
"Nismo do sada došli do spoznaje ni za jednog profesora da je riječ o korupciji koja bi mogla biti dokazana", kazao je Stanić.
Svjestan je da na fakultetima ima korupcije, ali želi da vjeruje "da na Univerzitetu u Banjaluci to nije toliko izraženo i da je daleko od afere 'Kragujevac' ili Sveučilišta u Zagrebu".
Nakon pokretanja velike istrage u Hrvatskoj i ispitivanja profesora u tuzlanskom tužilaštvu zbog sumnje da su ocjene davali nakon seksa sa studenticama, Univerzitet u Sarajevu je odgovorio formiranjem Komisije za razmatranje prijava protiv profesora, te otvaranjem mogućnosti posjetiocima njihovog veb sajta da ocijene da li ima korupcije na fakultetima.
Na većini univerziteta kažu da dobijaju manji broj prijava protiv profesora i to uglavnom anonimnih.
"Zauzeli smo oštar kurs, nema anonimnih predstavki", naglašava rektor Univerziteta u Tuzli Džemo Tufekčić.
Inspektor MUP-a KS Ćamil Ramić smatra da je strah glavni razlog što se studenti rjeđe odlučuju da podnesu prijavu protiv profesora.
"Prije nešto više od godinu imali smo jednu prijavu. Utvrđena je odgovornost profesora i on je odstranjen s fakulteta", kaže rektor Univerziteta u Zenici Sabahudin Ekinović.
I na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, prije dvije godine, profesoru na Ekonomskom fakultetu u Brčkom dokazano je da je prodavao ispite.
"Čini mi se da je on već suspendovan, jer je dokazano da je uzimao novac", navodi rektor ovog univerziteta Mitar Novaković.
Jedan ovakav slučaj bio je i na Sveučilištu u Mostaru.
"Student je optužio profesora za korupciju. To smo uspjeli riješiti unutar Sveučilišta. Nismo svoje prljavo rublje iznosili u javnost", kazala je predsjednica Studentskog zbora u Mostaru Paola Pranjić.
Profesorica iz Sarajeva Lamija Tanović ističe da je kupovina ispita samo dio brojnih zloupotreba na univerzitetima.
"Velike su zloupotrebe i kod imenovanja profesora, unapređuju se ljudi bez ijednog rada", upozorava Tanovićeva.

Ne odbacivati anonimne prijeve
Član Etičkog komiteta Sarajevskog univerziteta Asim Mujkić smatra da anonimne prijave protiv profesora ipak treba ozbiljnije ispitivati.
"Ne treba njih tek tako odbacivati, posebno ako se imena određenih profesora učestalo ponavljaju. Etički komitet od juna, kada sam imenovan u njegovo članstvo, nije razmatrao nijedan slučaj korupcije profesora. Ali, tim pitanjem se bave i uprave fakulteta", rekao je on.
Ministar policije KS Željko Mijatović kaže da i anonimne prijave mogu biti iskorištene u istragama ako nadopunjuju ranija saznanja u nekom slučaju.