Vijesti
Politika
Oli Ren nakon sastanka sa članovima Predsjedništva
13.10.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Oli Ren nakon sastanka sa članovima Predsjedništva
Evropski komesar za proširenje Oli Ren jučer je, nakon susreta sa članovima Predsjedništva BiH u Sarajevu, izjavio da su zemlje članice Evropske unije razočarane trenutnom situacijom u našoj zemlji, političkim pesimizmom i ponovnim usporavanjem određenih procesa.

Pitanje i odgovor
“Otvoreno sam razgovarao sa članovima Predsjedništva o situaciji u BiH i o njenoj evropskoj budućnosti. Uloga predsjedništva u svakoj zemlji je da utvrđuje društvenu koheziju i osigurava osnovno usmjerenje i mislim da imam dosta razloga za zabrinutost kada je orijentacija BiH u pitanju“, izjavio je Ren.
Evropski komesar za proširenje podsjetio je bh. javnost na svoju posljednju posjetu BiH, kada je naša zemlja parafirala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju opredijelivši se na taj način za evropsku budućnost.
“Očekujemo da zemlja, buduća članica EU, govori jedinstvenim glasom i da se u toj zemlji poštuju državne institucije. Prema tome, očekujemo da dođe do evolucije Ustava ove zemlje koja treba da se desi uz potpuno poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma“, kazao je Ren.
Evropski komesar za proširenje izrazio je nezadovoljstvo činjenicom da su lideri BiH u posljednje vrijeme više vremena trošili na negativnu retoriku nego na vođenje BiH ka Evropi i Evropskoj uniji.
Na novinarsko pitanje ko usporava pozitivne procese u BiH, Ren nije želio direktno odgovoriti, ali je istakao da će njegova najgora noćna mora, ako je ikada bude imao, biti ona u kojoj vidi da BiH blokira funkcionisanje EU kao njena članica zbog neslaganja njenih političkih lidera.
Na to pitanje odgovorio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Haris Silajdžić kritikujući Rena zbog izbjegavanja identifikovanja direktnog krivca.
“Spreman sam da uradimo ono što EU od nas traži, da provedemo 24 prioriteta evropskog partnerstva, ali Vlada Republike Srpske nije. Dakle, jednom zauvijek kažite: ko to ne voli BiH, ko ne radi u njenom interesu i ko to otvara predstavništva po svijetu preuzimajući vođenje vanjske politike od institucija BiH“, kazao je Silajdžić Renu.

Popis neophodan
Evropski komesar je potom uzvratio izjavom da je neslaganje političara u BiH unutrašnja stvar i da se EU u to neće miješati.
Ren je također izrazio nadu da će BiH početi pripreme kako bi 2011. godine mogla da provede popis stanovništva.
“Sva politika EU u oblasti regionalnog razvoja, kada su u pitanju strukturalni programi, utvrđivanje i raspodjela budžeta, počiva na statističkim podacima iz oblasti socijalnih pitanja i ekonomije, koji moraju biti pouzdani. Ako nemamo pouzdanih podataka iz tih oblasti, neće biti moguće provoditi ni politiku EU”, naglasio je Oli Ren.