Vijesti
Politika
Naša stranka: Dodik nije odustao od separatizma
16.10.2008. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
Naša stranka: Dodik nije odustao od separatizma
Takva odluka produžava političku agoniju naše zemlje, koja je uhvaćena u ralje dva tipa nacionalizma, silajdžićevskog unitarističkog i dodikovskog separatističkog
Naša stranka je danas saopštila da jučer usvojena Informacija i odluke Narodne skupštine Republike Srpske (RS) pokazuju da premijer RS Milorad Dodik i njegov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) nisu odustali od separatističkih težnji.
Narodna skupština RS pihvatila je Informaciju o ukupnim odnosima u BiH, povodom novonastale političke situacije nakon "neovlaštenih govora" predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića pred Generalnom skupštinom UN u Njujorku (New York) i Parlamentarnom skupštinom Vijeća Evrope (CoE) u Strazburu (Strasbour), te usvojila Rezoluciju o ciljevima i mjerama politike RS.
U Informaciji, između ostalog, piše da Narodna skupština RS izražava punu spremnost da se iskoriste sva pravna i politička sredstva, uključujući i pravo na referendum građana RS, da bi odbranili legitimne interese i sačuvali identitet potvrđen Dejtonskim mirovnim sporazumom.
- Takva odluka produžava političku agoniju naše zemlje, koja je uhvaćena u ralje dva tipa nacionalizma, silajdžićevskog unitarističkog i dodikovskog separatističkog. Naša stranka smatra da je izlazak naše zemlje iz krize moguć samo ako se ta dva tipa nacionalizma u potpunosti prevladaju. Dejtonski okvir nudi dovoljno mogućnosti za njihovo prevladavanje, a nadgradnja tog okvira i provođenje reformi ustava daju šansu da se Bosna i Hercegovina konstruira kao složena demokratska država i demokratski pluralno društvo, kaže se u saopštenju.
Naša stranka smatra i da je svaki tip ustavnih reformi u BiH moguće zasnovati ne samo na konsenzusu političkih stranaka, nego i na konsenzusu sva tri konstitutivna naroda, ali i nacionalnih manjina i svih građanki i građana.
- Samo na toj osnovi moguće je osloboditi se iz ralja separatističkog i unitarističkog nacionalizma, a u širokoj javnoj i stručnoj raspravi o ustavnim promjenama moguće je demokratizirati i pluralizirati BiH u cjelini, dodaje se u saopštenju.