Vijesti
Politika
Ambasadori EU i Gregorian u Brčkom
17.10.2008. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Ambasadori EU i Gregorian u Brčkom
Ustavna pozicija distrikta Brčko u Bosni i Hercegovini mora se riješiti u skladu sa konačnom arbitražnom odlukom. Vlada distrikta mora biti djelotvorna. To su dva osnovna uslova za budući status distrikta Brčko.
Ovo je, nakon jučerašnjeg sastanka sa novoizabranim poslanicima distrikta Brčko, izjavio supervizor Rafi Gregorian i domaćin delegaciji od deset ambasadora i isto toliko diplomatskih predstavnika zemalja EU.
Maryse Berniau (Mariz Berniju), ambasadorica Francuske u BiH, koja je bila jedna od inicijatorki skupa u Brčkom, kazala je da se delegacija EU željela na licu mjesta upoznati o dostignućima distrikta Brčko. Ona i ambasador Češke Republike Jiri Kudela (Jirži Kudela) su mišljenja da će distrikt, kao dosad uspješan model, trasirati i budući put BiH. Ambasadori i diplomatski predstavnici su poručili da su, tokom razgovora sa poslanicima i izlaganja Gregorijana, stekli potpune informacije o statusu distrikta Brčko, te željama lokalne administracije kako da se riješi budući status Brčkog u BiH.
Gregorian je naglasio da nije bilo riječi ni o kakvim odlukama, niti prijedlozima za buduća rješenja. On smatra da je distrikt Brčko od donošenja konačne arbitražne odluke napravio veliki iskorak. Lokalna vlast stabilno funkcioniše, dobro sarađuju sa entitetima i državom, ali se konačni status distrikta treba što prije riješiti, kazao je Gregorian.
Na skupu je, kako saznajemo, bilo i razgovora o budućim ustavnim amandmanima, te poziciji distrikta Brčko.
Gradonačelnik Brčkog Mirsad Đapo rekao je da su ambasadori i evropske diplomate zadovoljni funkcionisanjem distrikta i ponudili su pomoć u pregovorima oko ustavnih amandmana. A Brčaci su poručili da je supervizija nužna sve dok se ne riješi konačan status i ne donese zakon o distriktu Brčko.