Vijesti
Politika
SDA i HDZ BiH za smjene, SBiH i HDZ 1990 protiv
31.10.2008. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
SDA i HDZ BiH za smjene, SBiH i HDZ 1990 protiv
Čelnici političkih partija koje čine parlamentarnu većinu u FBiH na sastanak u narednu srijedu posvećen funkionisanju vlasti u Federaciji doći će s ranije iznijetim stavovima, potvrdili su u ovim strankama.
"Mi ćemo insistirati na preraspodjeli nadležnosti ministarstava u Vladi FBiH, jer je trenutno situacija takva da jedni imaju previše posla, dok drugi imaju veoma uzak krug ingerencija. Insistiraćemo i na kadrovskom osvježavanju", rekao je Amir Zukić, generalni sekretar SDA. Dopredsjednica FBiH Spomenka Mičić, iz rukovodstva Stranke za BiH, kaže da je ova stranka iznijela svoje stavove i da od njih ne odstupa. Ona se nada da ovim razgovorima kriza neće biti produbljena.
"Mislim da su ovo neopravdani pritisci i na stranku i na projekat. Dobro bi bilo da neko pokaže argumente za optužbe, konkretno kod energetskih objekata da kaže koji zakon je prekršen. Eventualnu preraspodjelu nadležnosti sam, kao dopredsjednik FBiH, spremna podržati ukoliko se podastru argumenti zašto je to potrebno", kaže Mičićeva. Iz SDA su zbog lošeg stanja u sektorima zatražili smjene ministara rada i socijalne brige, finansija, energetike i boračke populacije, ali u SBiH, kao i u HDZ-u 1990, smatraju da Vlada dobro radi.
Mičićeva zna da se razgovara i o mogućnosti njene smjene s mjesta dopredsjednice FBiH, ukoliko ne bi bila kooperativna kod eventualnog imenovanja novih ministara.
"Neka pokrenu i moju smjenu, ali neko pametan je smislio da to i nije tako jednostavno i u Ustavu tačno napisao kada je i zbog čega to moguće i da o tome odlučuje Ustavni sud FBiH. Ali ako imaju argumente i Sud utvrdi da su prihvatljivi - neka me smijene", poručila je Mičićeva. Iz HDZ-a BiH ranije su rekli da podržavaju zahtjeve za smjene nekih ministara, ali ne i ministra finansija, koji je njihov kadar, te da su nezadovoljni procesima privatizacije telekoma, izbora strateških partnera za gradnju novih energetskih objekata, ali i načinom rješavanja dugova u nekim javnim preduzećima i problema iz oblasti socijalne brige. Ukoliko bi Parlament FBiH odlučivao o eventualnim smjenama u Vladi FBiH, ili među čelnicima FBiH, presudna bi bila struktura zastupnika i delegata. U Zastupničkom domu SDA ima 28 zastupnika, Stranka za BiH 24, SDP 17, koalicija HDZ BiH osam, koalicija HDZ 1990 sedam, BPS četiri, BOSS/SDU i NS Radom za boljitak po tri, DNZ dva, te HSP i SNSD po jednog zastupnika. U Domu naroda, koji djeluje kroz klubove Srba, Hrvata, Bošnjaka i ostalih, čiji članovi su delegirani iz kantonalnih skupština, SDA i SDP imaju po 10 delegata, SBiH osam, SNSD i koalicija HDZ 1990 po pet, HDZ BiH sedam, BOSS/SDU dva, te BPS, DNZ, HSP i NS Radom za boljitak po jednog delegata.