Vijesti
Društvo i ekonomija
Biometrijski pasoši tek od 2010. godine
03.12.2008. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Biometrijski pasoši tek od 2010. godine
BiH je postigla određeni napredak na polju putnih isprava i identifikacionih dokumenata, a uvođenje biometrijskih pasoša predviđeno je za januar 2010. godine.
Piše ovo u izvještaju Evropske komisije, gdje su na osnovu izvještaja nadležnih bh. institucija donijeli ocjenu o provedbi smjernica (takozvana mapa puta) za liberalizaciju viznog režima.
Navode da je završen tender za uspostavljanje novog sistema za izdavanje pasoša, ali su potrebni dalji napori u obezbjeđenju sigurnosti identifikacionih dokumenata.
"Prijavljivanje izgubljenih i ukradenih pasoša u Interpolovu bazu podataka za sada nije efektivno, niti redovno. Planirano je da uvođenje novog sistema za izdavanje biometrijskih pasoša, predviđeno za juli 2009. godine, uključi automatski prenos podataka o izgubljenim i ukradenim pasošima Interpolu", piše u ocjeni Evropske komisije. Naglašavaju da treba početi program edukacije službenika, koji će izdavati putne isprave, te utvrditi procedure za provjeru autentičnosti svih ličnih podataka unesenih u bazu.
U Evropskoj komisiji su kao ključnu instituciju naveli Agenciju za identifikaciju dokumenata, registara i razmjenu podataka BiH (IDDEEA), bivša Direkcija CIPS.
Siniša Macan, direktor IDDEA, kazao je da je utvrđen i izmijenjen set zakona koji se odnose na ovu oblast, pa i samu Agenciju.
"Nikakvi problemi u vezi s personalizacijom dokumenata nisu se pojavili. U Centru za personalizaciju unose se oni podaci koje dostave nadležni MUP-ovi i MIP. Svaka opština i svaki MUP imaju svoju nadležnost u lancu identiteta i izdavanja dokumenata", kazao je Macan.
Dodao je da su zbog toga i izmijenjeni zakoni, te počinje projekat elektronske provjere podataka na osnovu kojih se izdaju lična dokumenta, odnosno rodnih listova i uvjerenja o državljanstvu. Macan ističe da će ključne obuke za izdavanje pasoša proći službenici MUP-ova koji vrše izdavanje dokumenata.

Loša koordinacija policijskih organa
Siniša Macan, direktor IDDEEA, kaže da u procesu upravljanja identitetima i izdavanju dokumenata učestvuju 142 opštine u BIH, svi MUP-ovi, te ministarstva lokalane uprave, civilnih i inostranih poslova.
"Vizna liberalizacija je posljedica dobrog sistema. Sve institucije moraju uložiti značajan napor da dođemo do dobrog sistema. Najveći problem je loša koordinacija policijskih organa, što je zakonska obaveza Ministarstva bezbjednosti BiH", smatra Macan.