Vijesti
Politika
Članovi iz RS protiv upisa na državu BiH
04.01.2009. 14:00
Izvor: Dnevni avaz
Članovi iz RS protiv upisa na državu BiH
Komisija za državnu imovinu BiH ponovo se podijelila zbog zakona o državnoj imovini. Predsjednik Komisije Zvonimir Kutleša kaže da je pred sutrašnji sastanak u Banjoj Luci "najmanje optimista u odnosu na sve ranije verzije zakona".
Radna verzija koju je pripremila državna pravobraniteljica Dragica Miletić, prema riječima člana Komisije iz RS Nikole Kovačevića, je neprihvatljiva, jer, kako on kaže, odstupa od Prudskog sporazuma koji su postigli lideri SDA, HDZ-a i SNSD-a Sulejman Tihić, Dragan Čović i Milorad Dodik.
- I ja sam u kontaktu sa članovima Komisije iz RS stekao dojam da je ta verzija za njih neprihvatljiva i bojim se da u ponedjeljak neće biti rezultata - kazao je jučer Kutleša za "Avaz".
U nacrtu zakona predviđeno je da se imovina najprije knjiži na BiH a potom na druge nivoe vlasti, što je dio dogovora tri lidera. Međutim, sada članovi Komisije iz RS tvrde da je upravo to odstupanje od Prudskog sporazuma.
- Pitanje je koliko sva tri lidera najjačih političkih stranaka priznaju da je to tako predviđeno. Konkretno nisam siguran koliko Milorad Dodik prihvata taj način knjiženja. Tada se pregovaralo o istovremenoj uknjižbi imovine na BiH i isknjižbi na entitete, odnosno da se to uradi jednim aktom. Smatram da to nije nemoguće, ali jeste malo komplicirano i teško će se provesti - kaže Kutleša.
Ako u ponedjeljak ne budu saglasni članovi Komisije iz RS, onda će ponovo biti blokiran cijeli proces. Ranije je najavljivano da bi država do kraja januara mogla dobiti ovaj zakon, što je sada već upitno. Ipak, Kutleša ne isključuje ni mogućnost da zatraže stavove i pomoć lidera SDA, HDZ-a i SNSD-a, te da je i moguće da se ispoštuje ovaj rok.

"Preskakanje" države
I Kutleša podržava da se imovina koje ne pripada državi odmah knjiži na entitete i druge nivoe vlasti, odnosno da se "preskoči" upis na državu BiH.
- Pravimo jedan korak više. Jer svakako će sa države odmah biti isknjiženo ono što pripada entitetima. I ne znam koliko ima svrhe sve upisivati na BiH - smatra Kutleša.