Vijesti
Sport
Politika improvizacije
27.01.2009. 20:00
Izvor: Dnevne novine
Politika improvizacije
Zrinjskom su se ozbiljno naljutili što je GOŠK, organizator memorijala “Andrija Anković”, u subotu odlučio da se utakmica za treće mjesto (GOŠK – Zrinjski) ne igra kako bi se sačuvao travnjak za finale.
Kažu, takva odluka je neozbiljna. Objektivno, to i jest, jer ne vjerujemo da bi se travnjak čuvao za finale da su kojim slučajem u istom igrali GOŠK i Zrinjski, ali neozbiljnost GOŠK-a ne čudi. Ipak se radi o niželigašu. Čudi, pak, neozbiljnost Zrinjskog, odnosno rukovodstva ovog kluba koje, usprkos vrlo dobrim rezultatima, nikako da uspije izdignuti mostarski klub iznad bh. prosjeka.
Istina, rezultatski je Zrinjski otišao naprijed. Već petu sezonu u nizu Mostarci igraju jednu od ključnih uloga u bh. nogometu i zbog toga će predstojećeg ljeta petu godinu zaredom igrati u Europi. Upravo je ta činjenica, što su postali europska konstanta, glavni razlog zašto se Pod Bijelim brijegom više ne smiju zadovoljavati što su organizacijski malo ispred ostalih u BiH. Jednostavno, klub koji svake godine igra u Europi mora učiti od klubova protiv kojih igra na međunarodnoj sceni, a ne voditi politiku – improvizacije, tako karakterističnu za naše klubove.
Nakon što je spuštena zavjesa na prvi dio sezone, čelnici kluba odlučili su se na zimski san koji je trajao do prvog dana priprema. Možda se varamo, ali činjenica jest da od 22. studenoga (utakmica u Trebinju) do 10. siječnja (početak priprema) iz Zrinjskog nije izašla nijedna službena informacija o aktivnostima kluba u tom razdoblju.
Pod Bijelim brijegom su imali više od mjesec i pol dana da naprave plan priprema, ali to nije bilo dovoljno da se isti i napravi. Tek je prije nekoliko dana odlučeno da će se drugi dio priprema (3.-13.2.) odraditi u Neumu, dok se protivnici za kontrolne provjere traže u hodu.
Zrinjski je klub bez sportskog direktora, a kako nema ni službenog glasnogovornika, predstavnicima medija je vrlo teško saznati informacije vezane uz igračku križaljku uoči i za vrijeme prijelaznog roka.
Mogli bi navesti još nekoliko primjera, ali zaustavit ćemo se na ova tri iz razloga jer zorno oslikavaju kako Zrinjski funkcionira za tromjesečne stanke u prvenstvu. Konferencija za medije jednom tjedno u razdoblju od završetka prvog dijela sezone do početka priprema, detaljan plan priprema s datumima i imenima protivnika u prijateljskim utakmicama te imenovanje čovjeka zaduženog za sportsku politiku je ono što mora imati svaki ozbiljan klub.
Najapsurdnije od svega jest činjenica da za ovo nije potrebno dodatno ulaganje, kao i za štošta drugo s čime bi se Zrinjski, ali i ostali naši klubovi, izdignuli na veću organizacijsku razinu. Za organizaciju konferencije za medije potrebno je samo malo dobre volje, pripremne utakmice, pogotovo vodećem klubu Lige, nije problem dogovoriti, u svakim pripremama momčad negdje ionako otputuje, a valjda u klubu postoji čovjek ili skupina ljudi koja vodi sportsku politiku kluba. Samo se treba jasno reći tko je zadužen da razgovara s medijima, odnosno tko će sportsku politiku prezentirati javnosti.