Vijesti
Društvo i ekonomija
Parlamentarne komisije za finansije i budžet predložile nekoliko zaključaka o poslovanju 57 državnih institucija
28.01.2009. 20:00
Izvor: FTV
Parlamentarne komisije za finansije i budžet predložile nekoliko zaključaka o poslovanju 57 državnih institucija
Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH predložile su na usvajanje nekoliko zaključaka proisteklih iz rasprave o revizorskim izvještajima o finansijskom poslovanju 57 državnih institucija. Svrha predloženih zaključaka je poboljšanje finansijskog poslovanja institucija BiH, odnosno otklanjanje uočenih nepravilnosti u procesu revizije, koje se konstantno ponavljaju u izvještajima Ureda za reviziju finansijskog poslovanja određenih institucija.
Od 57 institucija samo 11 je dobilo "pozitivno mišljenje", dok je poslovanje ostalih institucija u 2007. ocijenjeno "mišljenjem sa rezervom", uz preporuke za otklanjanje nepravilnosti. Većina preporuka odnosi se na potrebu otklanjanja slabosti prilikom planiranja i nadzora izvršenja budžeta, uspostave organizacionih struktura, te slabosti u primjeni propisa iz oblasti javnih nabavki i sistema internih kontrola.
Između ostalog, od Vijeća ministara BiH se traži da na sebe preuzme što veći broj nabavki koje su zajedničke institucijama BiH, kako bi se institucije pojedinačno rasteretile tih poslova, te da u roku od tri mjeseca sačini program izrade propisa i instrukcija za budžetske korisnike s ciljem unapređenja kontrolnog okruženja i preventivnog djelovanja na smanjenje propusta u poslovanju.
Od Vijeće ministara BiH, odnosno Ministarstva finansija i trezora, zahtijeva se da do kraja prvog tromjesečja ove godine izrade sve podzakonske akte, utvrđene Zakonom o plaćama i naknadama u institucijama BiH, te u parlamentarnu proceduru dostave Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama ili novi prijedlog ovog zakona. Zatraženo je i da Vijeće ministara obaveže resorno ministarstvo da do kraja marta sačini programe obuke zaposlenih u državnim institucijama iz oblasti planiranja i kontrole izvršenja budžeta, primjene propisa javnih nabavki, donošenja i primjene pravilnika o sistemu internih kontrola i sastavljanja finansijskih izvještaja.
Tokom rasprave o revizorskim izvještajima zastupnici i delegati su pokrenuli i pitanje odgovornosti nadležnih osoba u institucijama u čijem se poslovanju konstantno ponavljaju nepravilnosti. U tom kontekstu, predložen je i zaključak kojim se od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH i Tužilaštva BiH traži da dostave informacije o poduzetim aktivnostima na utvrđivanju prekršajne ili krivične odgovornosti nadležnih osoba u institucijama koje su od revizora dobile izvještaj sa rezervom.