Vijesti
Politika
Kolegij SDA podržao dogovor iz Banja Luke01.02.2009. 14:00
Izvor: Sarajevo-x

Iz SDA je saopćeno da ova stranka vidi četiri teritorijalne jedinice središnjeg nivoa vlasti kao multietničke i ekonomske regije formirane prema evropskim principima.
Analizirana je i ekonomsko-finansijska situacija u Federaciji BiH i kantonima, te je podržan Program mjera Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH. Zaključeno je da se učini sve kako bi se osigurao socijalni mir i puna prava penzionera i boračke populacije.
U cilju prevazilaženja teške finansijske situacije potrebno je izmijeniti Zakon o socijalnoj zaštiti, tako što će Federacija imati obavezu prema 90 posto i 100 posto neratnim invalidima.
Radi uvođenja većeg reda i usklađivanja plaća s ekonomsko-finansijskom situacijom, Kolegij SDA je zaključio da je potrebno ispitati mogućnost donošenja pojedinačnih zakona za svaku oblast javne potrošnje u FBiH, preispitati sve troškove i onemogućiti višestruko korištenje prava iz raznih oblasti - boračke, socijalne i druge zaštite, te analizirati i preispitati kolektivne ugovore.
Također, potrebno je iznaći dodatne izvore povećanja potencijala Razvojne banke radi podrške dostignutom ekonomskom razvoju te za nove investicije i zapošljavanja.
Kolegiju SDA su prisustvovali i nosioci izvršne i zakonodavne vlasti u Federaciji i kantonima iz reda SDA.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje