Vijesti
Politika
Alkalaj katastrofalno vodi ministarstvo
05.02.2009. 20:00
Izvor: Dnevni list
Alkalaj katastrofalno vodi ministarstvo
Predsjedatelj Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović za Dnevni list kaže kako je za BiH jako štetno što nije sudjelovala na summitu Afričke unije koji se koncem siječnja održao u Etiopiji. Ministarstvo vanjskih poslova BiH taj je skup označilo jako važnim u lobiranju za prijem naše zemlje u status nestalne članice UN-a.
“Vođenje Ministarstva vanjskih poslova BiH od ministra Svena Alkalaja je katastrofalno, i to je pitanje oko kojeg se mi u Predsjedništvu BiH ne slažemo. Nijedna ozbiljna zemlja niti ozbiljan ministar vanjskih poslova sebi ne bi smjeli dopustiti da dođu u takvu situaciju”, kaže Radmanović i dodaje da je vrlo realno da će BiH postati nestalna članica UN-a.

Nestalna članica UN-a
Objektivno, kaže Radmanović, u istočnoj Europi nema konkurencije, a za ovo područje je rezervirano jedno mjesto. “Mi ćemo jednoga dana biti i članica UN-a ako ode OHR iz naše zamlje, ali to je sad drugo pitanje. Ipak, u ovom trenutku je najvažnije postati nestalnom članicom UN-a i uvjeren sam u to bez obzira na propuste ministra vanjskih poslova”, ističe predsjedatelj Predsjedništva BiH. Naime, kao što je poznato, čelnici Afričke unije su uskratili gostoprimstvo našim diplomatima na summitu u Addis Abebi zbog prilično bizarnih razloga - nemogućnosti osiguranja smještaja i stolica u dvorani. Ipak, dobro je što su obećali poziv za sljedeći sastanak zemalja Afričke unije. Te su zemlje, zbog brojnosti, jako važne u glasovanju za prijem BiH u status nestalne članice UN-a Trenutačno BiH ima sigurnih 50-ak glasova, a potrebno je 128.

Odnosi s Lajčakom
Kad je u pitanju odlazak visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka, Radmanović ističe da je imao dosta korektnu suradnju sa, sad već bivšim, visokim predstavnikom u BiH, ali je odbacio tvrdnje kako je Lajčak u principu bio dosta bliži političarima iz RS-a nego nekim drugima, te da je to, navodno, smetalo i Raffiju Gregorianu i američkoj administraciji u cjelini.
“Nisam primijetio da je netko od stranaca bolji sa mnom nego s nekim drugim domaćim političarom. U biti, mislim kako o tome u BiH i nije dobro govoriti, nego trebamo pričati o ostvarenim strateškim rezultatima. Ne znam za druge nositelje državnih dužnosti, međutim, mogu kazati kako sam s Miroslavom Lajčakom uistinu imao korektne odnose, jednako kao i s njegovim prethodnikom, ali i s drugim predstavnicima međunarodne zajednice bez obzira slagali se o nekim pitanjima ili ne”, pojasnio je Radmanović. Napominje da se i s Lajčakom nije slagao o mnogim važnim pitanjima.
“Da budem konkretan, njegov doprinos i rad na približavanju BiH EU-u ocjenjujem jako dobrim. Međutim, potpuno je negativno njegovo nametanje određenih rješenja. Upravo u takvim situacijama se pokazalo zajedničko protivljenje svih političara iz RS-a Lajčakovim potezima. Ne sjećam se da su se političke elite iz reda drugih naroda suprotstavile visokom predstavniku zbog toga što je i njima nametao neka neprihvatljiva rješenja. Zato nikako ne stoji ocjena da je Lajčak bio posebno blizak s političarima iz RS-a”, ističe Radmanović, čiji intervju donosimo u našem izdanju u nedjelju. On priznaje da ne za je li bilo zakulisnih radnji oko njegova odlaska.