Vijesti
Svijet
Poštar na čelu Francuske opozicije
07.02.2009. 14:00
Izvor: Nezavisne novine
Poštar na čelu Francuske opozicije
Iako Olivije Besnaseno izgleda poput bezazlenog dječaka iz komšiluka, riječ je o možda najuticajnijem opozicionom lideru Francuske, čovjeku koji je najpopularniji francuski političar, odmah iza predsjednika Nikole Sarkozija.
Besnaseno, poštar dječačkog izgleda, lider je najveće ljevičarske partije u Francuskoj. Ovog vikenda pokrenuće novu ljevičarsku stranku, za koju vjeruje da će privući veliki broj članova. Njegova dosadašnja Liga komunističkih revolucionara je ugašena, a nova stranka na francuskoj političkoj sceni nosiće naziv Nova antikapitalistička partija.
Prema prvim najavama, cilj nove stranke biće da izgradi nekapitalističku državu, a o statutu stranke i svim pojedinostima biće odlučeno na trodnevnoj konferenciji, koja je juče počela u Sen Deniju, sjeverno od Pariza. I dok je ekonomska kriza preplavila cijeli svijet, a radnička klasa ponovo se našla u teškom položaju, svi su složni u ocjeni da nema boljeg vremena za osnivanje novog ljevičarskog pokreta.
Njegova stara partija, Liga komunističkih revolucionara, uprkos radničkoj retorici, imala je uglavnom srednjovječne članove. Nova partija imaće za cilj da privuče mlađe članove, uključujući i mladu radničku klasu.
Nova partija navodno već ima 9.000 članova, što je tri puta više od Lige komunističkih revolucionara, koja je bila jedina francuska partija tzv. trockista. Ipak, svi su uvjereni da će glavna pokretačka snaga biti upravo Olivije Besanseno. "Mali poštar", kako je inače poznat u francuskoj javnosti, je prije nekoliko godina bio pravo političko otkrovenje.
Na izborima 2007. godine on je sasvim nenadano osvojio 4,1 odsto glasova, bacajući u sjenu sve ostale francuske ljevičarske partije. Njegov osnovni politički moto i cilj jeste da preokrene savremeni zapadni svijet, a sve to nailazi na odobravanje javnosti, jer ga svi smatraju iskrenim momkom, pripadnikom radničke klase, koji se ne stidi što je poštar.
Kada je riječ o lažnom proleteru, kako ga nazivaju članovi vladajuće UMP stranke, onda treba reći da je istina da je njegova porodica iz srednje klase; otac mu je nastavnik fizike, a majka školski psiholog, dok je on diplomirao istoriju na Univerzitetu Nanter, ali nikada se nije bavio svojim pozivom. Prije 12 godina, zaposlio se u francuskoj pošti, gdje i danas radi, istina ne puno radno vrijeme. Naime, radi tri dana u sedmici i biciklom raznosi poštu u jednoj pariskoj četvrti.
Prije predsjedničkih izbora 2002. godine, Besanseno je bio skoro nepoznat. U to vrijeme je bio pomoćnik Alana Krivina, suosnivača Lige komunističkih revolucionara. Kada je Krivin napustio stranku, Besanseno je postao frontmen partije, prepoznatljivo lice.
Na pitanje kakva će zaista biti njegova nova stranka, Besanseno odgovara da će svakako biti demokratska, ali da će joj cilj biti da ukine "pseudodemokratske" institucije i ljudima da kontrolu nad njihovim životima. To u prevodu znači riješiti se tržišne ekonomije i započeti nacionalizaciju banaka.
Na pitanje da li je i dalje revolucionar, Besanseno kaže: "Više nego ikada! Želim da našim životima upravljaju naše ideje, a ne neke kvaziinstitucije."