Vijesti
Društvo i ekonomija
Turizam u porastu uprkos padu dolazaka stranaca
09.02.2009. 12:00
Izvor: Hayat
Turizam u porastu uprkos padu dolazaka stranaca
Turizam u BiH u 2008. godini u porastu je za pet procenata u odnosu na 2007, iako je u prošloj godini zabilježen pad posjeta stranih turista za pet odsto, rekao je Srni Goran Brčkalović, sekretar Grupacije za turizam i ugostiteljstvo Spoljnotrgovinske komore BiH.
Osvrćući se na 2007. godinu, kada je zabilježen rast ukupnih dolazaka turista u BiH za 16, 7 procenata u odnosu na prethodnu godinu, Brčkalović je rekao da se već osjeća uticaj recesije i velike ekonomske krize u svijetu.
"Broj dolazaka turista u BiH iz zemalja koje su najviše pogođene krizom je osjetan, tako da bilježimo pad dolazaka turista iz SAD za 13 procenata, Slovačke 10, Italije i Velike Britanije za devet odsto, te Češke i Njemačke za pet, odnosno tri procenta, dok bilježimo porast dolazaka turista iz zemalja bivše Jugoslavije za deset odsto", rekao je Brčkalović.
On je ustvrdio da će biti nastavljen trend pada stranih ulaganja u BiH, tako da se u 2009. godini ne mogu očekivati strane invsticije u turizmu, kao i da ne treba zanemariti činjenice da će konkurentske zemlje cjenovnom politikom uticati na turističke rezultate BiH, na šta će uticaj imati i fenomen globalnog otopljenja koje posebno utiče na zimski turizam.
Brčkalović smatra da vlasti u BiH mogu dosta toga učiniti da se ublaže uticaji ovih negativnih prilika, ali da je potrebno dodatno stimulisati turistički sektor, rastereti ga pojedinih dažbina, a neophodno je i više ulaganja u promociju BiH na međunarodnom turističkom tržištu, s posebnim usmjerenjem na zemlje u regionu.
"Trebalo bi što prije napraviti dogovor i strategiju o što boljem organizovanju na nivou države, jer ovako ozbiljna kriza traži ozbiljnu akciju. Ovogodišnja kriza će se reflektovati na najmanje dvije sljedeće turističke sezone, zbog čega će biti potrebna još tješnja saradnja javnog i privatnog sektora kako bi se odgovorilo na izazove narednih godina", naglasio je Brčkalović.
Prema njegovim riječima, odsustvo strategije na nivou BiH posebno je problematično u svjetlu rascjepkane podjele odgovornosti unutar BiH po pitanjima vezanim za ovaj sektor, a kao rezultat toga, nastojanja i inicijative koje pokreću entitetske vlade i međunarodna zajednica - dešavaju se sporadično i izolovano.
"Sadašnji sistem upravljanja turizmom u BiH nema polugu uticaja na rast atraktivnosti sektora, a pošto privatni sistem preduzetništva još nije stabilizovan, ograničene su mogućnosti za uspostavljanje efikasnog operativnog upravljanja turističkim sistemom BiH", naveo je Brčkalović.
Brčkalović smatra da treba preurediti poslovne misije sadašnjih institucija i uvesti nove poluge i forme izgradnje konkurentskog turističkog sektora BiH, a iskustva i praksa drugih država sa tržižnom privredom govore o nužnost propisivanja minimalnih, ali strogih "pravila igara" i mehanizme za njihovu obaveznu primjenu.
Prateći kretanja svjetske turističke ponude, Brčkalovićevo je mišljenje da bi i BiH trebalo da se okrene seoskom i kontinentalnom turizmu, te da svoja razmišljanja usmjeri na cjelogodišnje poslovanje u planinskim centrima BiH, a ne na samo par mjeseci zimske sezone.
"Više od 53 odsto turista odabere kulturnu baštinu, a samo 26 procenata koncept more - sunce, pri čemu 21,2 km jadranske obale u BiH treba što efektnije iskoristiti", istakao je šef Grupacije za turizam i ugostiteljstvo. Brčkalović podsjeća da je zdravstveni turizam u porastu, velnes centri su nezaobilazni i postaju dostupni svim slojevima stanovništva, a već započete rekonstrukcije u nekim bosanskohercegovačkim banjama bude optimizam, što je velika šansa koju bi u narednim godinama BiH trebalo da maksimalno iskoristi.