Vijesti
Svijet
Smrt zavadila naciju
11.02.2009. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Smrt zavadila naciju
Slučaj Italijanke Eluane Englaro (38), koja je umrla u ponedjeljak naveče, nakon što je 17 godina bila u komi, ponovo je u tradicionalno konzervativnoj Italiji pokrenuo pitanje eutanazije i prava porodice da donese takvu odluku.
Eluana Englar je stradala u saobraćajnoj nesreći 18. januara 1992. godine i od tada pa sve do prije četiri dana nalazila se na aparatima za održavanje u životu, jer je u Italiji eutanazija još zakonom zabranjena.
Podjela u mišljenu o moralnosti eutanazije je dovela do usijanih odnosa partija ljevice i desnice, koje imaju različite poglede na taj slučaj.
Bepino Englaro, Eluanin otac, godinama se borio za "pravo na dostojanstvenu smrt" svoje kćerke, da bi 13. novembra Apelacioni sud konačno odobrio skidanje s aparata. Medicinski je u julu prošle godine dokazano da se Englarova neće probuditi iz kome. Utvrđeno je i da je prije nesreće izjavila da bi radije da okonča život nego da je vještački održavaju, čime je Sud odobrio isključenje aparata.
Državni tužioci su uložili žalbu na tu presudu, ali ju je Kasacioni sud u Rimu u novembru odbacio. Ministarstvo zdravlja je potom svim bolnicama u regionu zabranilo da isključe aparate, ali je sud u Milanu 21. januara odbacio tu naredbu.
Porodica je početkom februara odlučila da prebaci Eluanu u privatnu bolnicu u Udinama. Međutim, premijer Silvio Berluskoni je 6. februara donio dekret, kojim je bolnici naloženo da prekine održavanje u životu Eluane. "Ja nisam Pontije Pilat", izjavio je tad gnjevni premijer, dodajući da Eluana nije umrla prirodnom smrću, već da je - ubijena!
Drama se tada prebacila na politički teren, pošto je predsjednik republike Đorđo Napolitano odbio da potpiše dekret Berluskonijeve vlade, proglasivši ga neustavnim. Bolnica je poslije toga prestala da prehranjuje nesrećnu devojku, a Eluana je četiri dana kasnije preminula.
Koloseum je cijelu proteklu noć bio osvijetljen, što je konzervativni gradonačelnik Rima Đani Alemano označio kao znak sećanja "na jedan život koji je mogao da bude spasen".