Vijesti
Svijet
Francuska priznala krivicu za deportaciju Jevreja
18.02.2009. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Francuska priznala krivicu za deportaciju Jevreja
Državni savjet, vrhovno pravosudno tijelo Francuske, priznalo je odgovornost francuske vlade za deportaciju Jevreja tokom Drugog svjetskog rata.
Oko 76.000 Jevreja je uhapšeno u Francuskoj između 1942. i 1944. i transportovano u nacističke koncentracione logore poput "Aušvica". Samo 3.000 ih je preživjelo. Bivši predsjednik Žak Širak bio je prvi francuski lider koji je u istorijskom govoru 1995. priznao učešće države u deportaciji Jevreja, prekinuvši tako s tradicijom koja je pokušavala da odvoji Francusku od kolaboracionističkog režima u Višiju.
Njegovo priznanje je otvorilo vrata za porodice žrtava da traže odštetu, a vlasti su od tada na to ime isplatile stotine miliona evra. Međutim, nisu voljne da isplate još novca na ime odštete porodicama žrtava.
Čuveni francuski lovac na naciste Serž Klarsfeld, čiji otac je takođe deportovan iz Francuske, pozdravio je presudu. Klarsfeld je dodao da isplata odštete nije više glavno pitanje, jer su potomci oštećenih "već dobili nešto".
Preživjeli u holokaustu istovremeno kritikovali su najavu Memorijalnog centra "Jad Vašem" u Jerusalimu da će ukazati najveću počast jednom nacističkom oficiru koji je pomogao da se spasi poljski Jevrej, čija je životna priča poslužila kao osnova za film "Pijanista".
"Jad Vašem" je odlučio da posthumno proglasi oficira Vermahta Vilma Hozenfelda "pravednikom među narodima", što je titula namijenjena nejevrejima koji su po cijenu života spasavali Jevreje u holokaustu u Drugom svjetskom ratu.
Dok je služio u Poljskoj 1944. Hozenfeld je, kako se vjeruje, pomogao pijansti Vladislavu Špilmanu da nađe skrovište, obezbijedio mu "pokrivače, hranu i moralnu podršku".
Jedan drugi Jevrejin, Leon Vurm, je svjedočio za Hozenfelda, koji je umro u sovjetskom zatvoru 1952. Hozenfeld je zaposlio Vurma pošto je ovaj pobjegao sa voza na putu za logor "Treblinku".