Vijesti
Svijet
Rastrošni poslanici u Evropskom parlamentu
26.02.2009. 12:00
Izvor: Oslobođenje
Rastrošni poslanici u Evropskom parlamentu
Za petogodišnji mandat pet miliona funti mimo plate
Poslanici u Evropskom parlamentu zarade do jedan milion funti, ne uključujući platu, za samo jedan petogodišnji mandat naplatom raznih troškova i dodataka, navodi se u izvještaju revizora EU Roberta Galvina.
List Daily Telegraph piše da je ovaj izvještaj inicirao pozive da se otvori policijska istraga zbog sistematske zloupotrebe novca poreskih obveznika. Interni izvještaj o sistemu plaćanja dodataka držan je u tajnosti u vrijeme dok je rađen prošle godine. Međutim, u kopiji izvještaja na 92 stranice koji je procurio u javnost detaljno se navode “obim korupcije, sumnjive aktivnosti i loša finansijska kontrola“ u Evropskom parlamentu. U izvještaju se navodi da su neki parlamentarci tražili novac za svoje asistente koji nisu bili ni akreditovani niti registrovani u Parlamentu.

Policijska istraga
“Nakon pregleda izvještaja osjećali smo obavezu da ga objavimo kako bi poreski obveznici širom EU mogli da vide dokaze korupcije, mahinacija i loše finansijske kontrole u Evropskom parlamentu“, rekao je šef Alijanse poreskih obveznika Matthew Elliott.
On je dodao da se to nikad nije smjelo kriti i da sada policija mora da pokrene istragu.
“Poreski obveznici zaslužuju da znaju kako se troši njihov novac i da li ih neko potkrada. Evropski parlament mora da objavi detalje svih troškova i dodataka poslanika i da imenuje te ljude koji pljačkaju poreske obveznike“, rekao je Elliott.
Elliott tvrdi da svaki poslanik može da zaradi više od jedan milion funti od raznih beneficija i dodataka tokom jednog petogodišnjeg mandata u Evropskom parlamentu.
Za pet godina svaki poslanik može da traži osnovni dodatak od 117.000 eura, za osoblje 489.840, za troškove kabineta 243.120, putne troškove 60.000 i za penzioni fond 350.000. Ovo ne uključuje platu poslanika od 63.291 funti koja će biti povećana na 73.584 nakon izbora za Evropski parlament u junu 2009. godine.

Izbjegavanje PDV-a
Zabilježene su, takođe, neregularnosti u ispunjavanju zakona o porezu, kompaniji i socijalnoj pomoći. Za skoro 80 odsto transakcija koje su morale biti oporezovane kroz PDV, nema dokaza niti o uplati niti izuzetku od PDV-a.
U svom izvještaju Galvin tvrdi da su preplaćivanja parlamentarnih dodataka uobičajena. Istragom je otkrivena cijela jedna “kultura velikih bonusa“ koji se isplaćuju članovima kabineta ili određenim partnerskim kompanijama na kraju finansijske godine. Takođe je utvrđeno plaćanje velikih suma “na ime otpremnina“ osoblju poslanika bez ijednog opravdanja.