Vijesti
Politika
Zastupnički dom Parlamenta BiH obavio raspravu o principima Prijedloga amandmana I na Ustav BiH u vezi sa Distriktom Brčko
04.03.2009. 20:00
Izvor: RTVFBiH
Zastupnički dom Parlamenta BiH obavio raspravu o principima Prijedloga amandmana I na Ustav BiH u vezi sa Distriktom Brčko
Zastupnički dom Parlamenta BiH obavio je raspravu o principima Prijedloga amandmana I na Ustav BiH, u vezi sa Distriktom Brčko. Prema ovom amandmanu, Brčko Distrikt, koji postoji pod suverenitotom BiH i spada pod nadležnosti institucija BiH onako kako te nadležnosti proizilaze iz ovog ustava, čija je teritorija u zajedničkoj svojini entiteta, jedinica je lokalne samouprave sa vlastitim institucijama, zakonima i propisima, i sa ovlaštenjima i statusom konačno propisanim odlukama Arbitražnog tribunala za spor oko međuentitetske linije razgraničenja u oblasti Brčkog. Odnos između Brčko Distrikta BiH i institucija BiH i entiteta može se dalje urediti zakonom koji donosi Parlament BiH.
Cilj amandmana je da osigura Ustavnom sudu BiH nadležnost da odlučuje u bilo kom sporu u vezi sa zaštitom konačno utvrđenog statusa i ovlaštenja Brčko Distrikta BiH koji se može javiti između jednog ili više entiteta i Brčko Distrikta ili između BiH i Brčko Distrikta po ovom ustavu i odlukama Arbitražnog tribunala, te da osigura da Skupština Distrikta, takođe, ima pristup Ustavnom sudu BiH u vezi s ovim pitanjem. Svaki takav spor također može pokrenuti većina poslanika Skupštine Brčko Distrikta BiH koja uključuje najmanje jednu petinu izabranih poslanika iz reda svakog od konstitutivnih naroda. Tokom rasprave o ovom amandmanu predloženo je organiziranje javne rasprave, koja bi trajala 15 dana, odnosno od sutra do 20. marta, do kada bi bila završena i amandmanska faza.
Kolegij Zastupničkog doma predložio je organiziranje javne rasprave u pet većih bh. gradova, ali je predsjedavajući Ustavno-pravne komisije Šefik Džaferović kazao da smatra da bi putem javnih servisa u BiH trebao biti upućen poziv svim subjektima bh. društva da dostave svoje stavove o ovom prijedlogu amandmana, nakon čega bi u Parlamentu BiH bila organizirana javna rasprava. Džaferović je kazao da u Prijedlogu ovog amandmana ne postoji ništa sporno i da bi ga trebalo prihvatiti. Zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma Milorad Živković je predložio zastupnicima da usvoje preporuku kojom bi se Predsjedništvo BiH zadužilo da nakon konačnog usvajanja ovog amandmana obavijesti supervizora za Brčko da će usvajanjem amandmana na Ustav BiH biti ispunjen krajnji uslov za okončanje međunarodne supervizije, te stvoren ambijent za transfer vlasti na domaće demokratski izabrane instrtucije.
Predsjedništvo BiH bi bilo zaduženo da obavijesti Generalnu skupštinu UN-a i Vijeće sigurnosti UN da je usvajanjem amandmana došlo do promjene Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, odnosno njegovog Aneksa 4., o čemu bi trebale biti obaviještene i sve zemlje koje su bile garant i zemlje koje su bile svjedoci parafiranja i svečanog čina potpisivanja Mirovnog sporazuma. Tokom diskusije, zastupnici su, uglavnom, najavili da će podržati usvajanje Prijedloga amandmana u prvom čitanju, a zastupnik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija je kazao da će njegova stranka podržati i konačno usvajanje ovog amandmana u predloženom tekstu.