Vijesti
Svijet
Bušovi tajni spisi
04.03.2009. 20:00
Izvor: Nezavisne novine
Bušovi tajni spisi
Administracija Džordža Buša polagala je pravo na neograničena predsjednička ovlaštenja u ratu protiv terorizma, uključujući slanje osumnjičenih u druge zemlje gdje mogu biti mučeni te upotrebu američke vojske unutar granica SAD.
Pokazali su to dokumenti koje je u ponedjeljak objavilo američko Ministarstvo pravosuđa.
Naime, Ministarstvo je objavilo devet memoranduma i pravnih mišljenja Kancelarije svog pravnog savjetnika (OLC), po kojima je Bušova administracija nakon terorističkih napada na SAD 11. septembra 2001 odlučila da se neka ustavna prava neće poštovati u obračunu s terorizmom.
"Amerikanci zaslužuju vladu koja će djelovati transparentno i otvoreno", rekao je ministar pravosuđa Erik Holder u saopštenju.
"Moj cilj je učiniti mišljenja OLC-a dostupnim kada je to moguće, i dalje štiteći informacije važne za nacionalnu bezbjednost, te obezbijediti energičnu raspravu unutar izvršne vlasti kod političkih odluka", dodao je on.
"Prečesto se u prošloj deceniji na borbu protiv terorizma gledalo kao na bitku s našim građanskim slobodama u kojoj se podjednako dobija i gubi. Ne samo da je ta škola mišljenja pogrešna, nego strahujem i da je u stvari učinila više štete nego koristi", rekao je Holder u govoru uoči objave dokumenata.
U posljednjim mjesecima mandata predsjednika Buša, njegova administracija je odustala od nekih vlastitih tvrdnji o tome koliko daleko se može ići u prisluškivanju ili pretresima bez naloga, te u ignorisanju međunarodnih konvencija. OLC je preinačio vlastite doktrine koje je ranije formulisao, pokazali su dokumenti.
"Ovaj memorandum potvrđuje da određene odredbe navedene u više mišljenja, o raspodjeli zaduženja predsjednika i Kongresa u pitanjima rata i nacionalne bezbjednosti ne odražavaju sadašnje gledište ove kancelarije", navodi u jednom memorandumu Stiven Bredberi, koji je bio na čelu OLC-a.
U memorandumu od 6. oktobra 2008, Bredberi piše da "treba primijeniti oprez" prije nego što se Vladini zvaničnici oslone na upotrebu domaćih vojnih snaga za borbu protiv terorističkih aktivnosti.
Ranija pravna tumačenja su "ili netačna ili vrlo upitna", stoji u dokumentu. Memorandum iz 2008. postavlja pitanje da li bi se upotrebom vojske u SAD kršila garantovana sloboda govora i pravo da građanin bude slobodan od nerazumnih pretraga.
U pravnom mišljenju od 13. marta 2002. kaže se kako predsjednik ima ustavna ovlaštenja da naloži prebacivanje pripadnika terorističkih organizacija koji su u rukama vojske SAD pod kontrolu drugih zemalja.
"Iako takav transfer može narušiti naše ugovorne obaveze ako se izručenje vrši u drugu zemlju gdje je mučenje vjerovatno, pravna ograničenja SAD su pritom malo više od 'političkih izjava'", kaže se u mišljenju koje je potpisao tadašnji čelnik OLC-a Dže S. Bajbi.
Bredberi u memorandumu od 15. januara takođe odbacuje kao "problematična i upitna" pravna tumačenja na osnovu kojih je Buš odobrio da se bez sudskog naloga mogu slušati telefonski razgovori i pratiti imejl poruke osumnjičenih za terorizam.