Vijesti
Svijet
Povratak Habzburga
26.03.2009. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Povratak Habzburga
Đerđ Habzburg, izdanak austrougarske carske dinastije Habzburg, ponovo je dospio na prve stranice mađarske štampe, doduše ne kao nekakav kralj ili car ili, pak, pretendent na prijesto, već kao građanin koji bi, uz podršku jedne partije, mogao da u Evropskom parlamentu u Strazburu zastupa interese Mađarske.
Đerđ Hazbir, koji je u matičnu knjigu zaveden pod imenom Paul Georg Marija Jozef Dominikus fon Habzburg-Lotringen, sin je nekadašnjeg austrijskog prestolonasljednika, devedesetsedmogodišnjeg Ota fon Habzburga i unuk posljednjeg mađarskog kralja Karla Četvrtog.
Inicijativa je potekla od predsjednice konzervativnog Mađarskog demokratskog foruma (MDF) Iboje David. Ona se založila da listu te stranke na izborima za EP, koji će biti održani početkom ljeta, predvode dvije vanstranačke ličnosti - Lajoš Bokroš, ministar finansija u socijalističkoj vladi Đule Horna sa sredine minule decenije, i Habzburg Mlađi, putujući mađarski ambasador i predsjednik Crvenog krsta Mađarske.
Odluka gospođe David je mnoge iznenadila. Opšte je uvjerenje da se radi o rizičnom potezu, maču sa dvije oštrice. Prilikom glasanja u rukovodstvu MDF-a spomenuti prijedlog je dobio većinu od samo četiri od ukupno 90 glasova. Poslije toga, neki nezadovoljnici su napustili partiju ili su to najavili.
Najbolniji je bio odlazak poslanika Andraša Čakija, zbog koga je broj članova MDF-a u najvišem predstavničkom tijelu zemlje pao ispod deset. To je automatski značilo nestanak Poslaničke grupe MDF-a i prelazak njenih članova među nezavisne.
Davidova je sve to stoički podnijela, uvjerena da je u pravu i da će baš Bokroš, poznat po restriktivnom paketu mjera koji je Mađarsku izvukao iz finansijske krize 1995. godine, privući dovoljno glasača za izborni uspjeh.
Bokroš je, osim toga, izdanak jedne poznate, ugledne porodice iz Budimpešte, pa i ta činjenica daje osnova za optimizam prilikom glasanja.
MDF ima trenutno u Strazburu samo jednog od ukupno 24 poslanika, koliko pripada Mađarskoj. Nekada najjača partija, pobjednica prvih višestranačkih izbora, održanih 1990. godine, želi da taj broj znatno poveća.
"Bokroša ne poznajem dobro, ali ga poštujem zbog onog što je učinio za Mađarsku. Riječ je o tipičnom menadžeru kriznih situacija. Njegovi savjeti mogu biti od velike koristi", rekao je Đerđ Habzburg u intervjuu jednom budimpeštanskom nedjeljniku.
U Mađarskoj se još osjeća nostalgija za prohujalim vremenom Austrougarske carevine. Vjerovatno zato i ovdje spada među najomiljenije istorijske ličnosti Elizabeta, princeza Bavarske i, kasnije, supruga austrougarskog cara Franja Josifa Prvog.
Sisi, kako je narod odmila zvao tu krhku, lijepu Bavarku, darovala je svoje ime "bijelom" mostu u Budimpešti, jednom od najljepših u glavnom gradu Mađarske.
Koliko je ta nostalgija jaka, to će pokazati junski izbori, na kojima jednu umjereno konzervativnu stranku predstavljaju, pored ostalih, i jedan socijalista i jedan uslovno rečeno monarhista.

Biografija
Đerđ Habzburg, četrdesetpetogodišnjak zvučnog prezimena, rođen je u Štanbergu, u zapadnoj Njemačkoj. Po završetku studija prava, proučavao je istoriju, uključujući korijene islama. Poslije toga, nakon novinarskog rada na drugom programu javnog servisa njemačke televizije ZDF, radio je jedno vrijeme kao saradnik te televizije u Omanu. U Mađarsku se doselio 1993. godine i odmah uzeo mađarsko državljanstvo. Tu se on, rimokatolik, oženio pet godina kasnije protestantkinjom Helenom Jutom Klemenitom, vojvotkinjom Fon Oldenburg, u narodu poznatom kao Eilika, s kojom ima sina i dvije kćerke.