Vijesti
Društvo i ekonomija
Vijeće ministara BiH utvrdilo izmjene Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja
07.05.2009. 20:00
Izvor: RTVFBiH
Vijeće ministara BiH utvrdilo izmjene Zakona o uplatama na Jedinstveni račun i Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja
Vijeće ministara BiH utvrdilo je na sjednici u Sarajevu dva prijedloga zakona o izmjenama i dopunama, i to Zakona o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda i Zakona o sistemu indirektnog oporezivanja u BiH, koje je predložilo Ministarstvo finansija i trezora BiH. Pojedinačni prijedlozi zakona, kojima se provodi uspješno postignut dogovor u vezi sa stand - by aranžmanom MMF-a za BiH, biće dostavljeni Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj zakonodavnoj proceduri. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić kazao je na konferenciji za novinare da će izmjenama i dopunama biti stvoreni uslovi da se namjenski prihodi od putarine, u iznosu od 0,10 KM po litri goriva, posebno naplaćuju i namjenski prenose na poseban podračun u okviru jedinstvenog računa Uprave za indirektno oporezivanje. Vijeće ministara BiH sugerira Zastupničkom i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH da prethodno usvoje Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o uplatama na jedinstveni račun koji je, na privremenoj osnovi, donio visoki predstavnik u BiH.
Vijeće ministara BiH usvojilo je i Informaciju o aktuelnom stanju sigurnosti novinara u BiH, koju je pripremilo Ministarstvo sigurnosti BiH povodom zaključaka 47. sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH, kao i zaduženja koje je tim povodom ovo ministarstvo dobilo od Vijeća ministara, saopćila je Služba za informiranje Vijeća ministara BiH. U 2008. godini policiji su prijavljena 34 slučaja verbalnih prijetnji i fizičkih napada na novinare, od kojih je u FBiH bio 21, Republici Srpskoj 12 i Brčko Distriktu BiH jedan, što je za 40 odsto više nego u 2007 godini. Ujedno je 12 verbalnih i fizičkih napada na novinare registrirano od 1. januara do 16. marta ove godine, od kojih u FBiH 11, a u RS-u jedan, s tim da je napadnut 21 novinar iz četiri medija i to tri elektronska i jednog štampanog, a među njima najviše novinara Federalne televizije zbog priloga objavljenih u emisiji "60 minuta". U 85 odsto slučajeva napadi su počinjeni za vrijeme obavljanja svakodnevnog novinarskog posla.
S obzirom na učestalost napada i prijetnji upućenih pojedinim novinarima u BiH, policijske i bezbjednosne agencije vrše pojačano osiguranje novinara kojima su upućene prijetnje, kao i drugih novinara, a na osnovu sigurnosnih procjena koje rade nadležni organi.