Vijesti
Društvo i ekonomija
Jedna od najbrže rastućih kompanija u BiH ide u stečaj
22.05.2009. 20:00
Izvor: Dnevni list
Jedna od najbrže rastućih kompanija u BiH ide u stečaj
Utjecaj krize na realni sektor ekonomije sve je vidljiviji jer je broj poduzeća koja se zatvaraju iz dana u dan sve veći. No, taj trend će se, ističu stručnjaci, i dalje nastaviti jer se još uvijek nisu donesene mjere koje bi to bar donekle ublažile utjecaj krize.

Pad prometa za 90 posto
Podatak da je u BiH u prvih nekoliko mjeseci ove godine broj blokiranih poduzeća povećan na oko 38.000, odnosno za osam posto u odnosu na 2008. kada je u blokadi bilo 36.000 kompanija je alarmantan, kažu gospodarstvenici. Jedan od najnovijih primjera je najava pokretanja stečaja u jednoj od vodećih i najbrže rastućih kompanija u prodaji informatičke opreme na bh. tržištu -IT Computers. Kao razlog pokretanja stečajnog postupka naveli su pad prometa od 90 posto u zadnjih nekoliko mjeseci. Tijekom osam godina uspješnog rada zauzeli su veliki udjel na tržištu prodaje kompjuterske opreme no, koliko su nepovoljni uvjeti na tržištu u ovoj godini pokazuje i to što su i pored programa mjera za poboljšanje poslovanja i aktiviranje unutarnjih rezervi ništa nije pomoglo.

Mjere nisu pomogle
''Sve poduzete mjere na smanjenju troškova i prilagođavanje smanjenom plasmanu proizvoda na tržištu nisu imale efekta'', kažu iz ove kompanije. Ističu da su zbog toga ušli u zonu poslovanja sa negativnim rezultatima.''To je dovelo do poslovanja pod nemogućim uvjetima i pritiscima, a sve u jednom poslovnom ambijentu, koji nije na adekvatan način potican od strane vlasti u BiH i u kojem je postojala ravnodušnost prema problemima gospodarstvenika'', istaknuli su iz IT Computersa.
U BiH je u ovoj godini broj preduzeća u blokadi povećan na skoro 40.000, odnosno za osam odsto u odnosu na 2008. kada je u blokadi bilo 36.000 kompanija.
Broj nelikvidnih preduzeća u 2008. godini je za 30 odsto veći nego u 2007.
Kako je loša situacija na tržištu pokazuje i obzirom da je u dosadašnjem poslovanju stvorena moćna materijalna baza, sa stabilnim bilancom stanja, dobrim bonitetom i ugledom kod kupaca, dobavljača i banaka, firma je zauzela lidersku poziciju na tržištu.
Utvrđena je i planska orijentacija, te se od protekle godine ušlo u fazu umjerenog i kontrolisanog rasta, a što bi učvrstilo i lidersku poziciju.
Nakon osam godina uspješnog rada promet u nekoliko zadnjih mjeseci zabilježio pad od 90 posto. IT Computers, kompanija koja je već nekoliko godina bila vodeća kompanija u prodaji informatičke opreme u BiH, je kod nadležnog suda podnijela prijedlog za pokretanje stečajnog postupka. S obzirom da je u dosadašnjem poslovanju stvorena moćna materijalna baza, sa stabilnim bilancom stanja, dobrim bonitetom i ugledom kod kupaca, dobavljača i banaka, firma je zauzela lidersku poziciju na tržištu.
Utvrđena je i planska orijentacija, te se od protekle godine ušlo u fazu umjerenog i kontrolisanog rasta, a što bi učvrstilo i lidersku poziciju.
Međutim, u 2009.g. su sistemski okviri za poslovanje kompanije postali izuzetno nepovoljni. Stoga je sačinjen i „Program mjera i akcija na poboljšanju poslovanja-sanacioni program“, kako bi se utvrdile unutrašnje rezerve u poslovanju, te mjerama interne ekonomije te rezerve aktivirale.
Nakon izvršene stabilizacije poslovanja, počela je intezivno da djeluje recesija na poslovanje kompanije, sa svim svojim negativnim posljedicama.
Povećanje nezaposlenosti i pad kupovne moći stanovništva, kriza u bankarskom sistemu, smanjen obim potrošačkih kredita doveli su do pada obima prodaje i do 90%.
Sve preduzete mjere na smanjenju troškova i prilagođavanje smanjenom plasmanu proizvoda na tržištu nisu imale efekta. Zbog toga se ušlo u u zonu poslovanja sa negativnim rezultatima, što je dovelo do poslovanja pod nemogućim uslovima i pritiscima, a sve u jednom poslovnom ambijentu, koji nije na adekvatan način podstican od strane vlasti u BiH i u kojem je postojala ravnodušnost prema problemima privrednika.
Iz navedenih razloga, poslovodstvo firme se odlučilo na pokretanje stečajnog postupka.