Vijesti
Društvo i ekonomija
BiH ne želi svoju imovinu u Srbiji
11.06.2009. 12:00
Izvor: Oslobođenje
BiH ne želi svoju imovinu u Srbiji
Ekonomista Svetlana Cenić kaže da je skandalozno to što niko iz BiH nije reagovao na prodaju imovine koja je vlasništvo građana te zemlje
Vlasti BiH nisu preduzele gotovo ništa da se imovina BiH na teritoriji Srbije zaštiti, tvrde ekonomisti povodom odluke srbijanske vlade da produži za tri mjeseca rok preduzećima iz BiH da regulišu status svoje imovine u Srbiji, javlja Deutsche Welle.
Dokaz da u BiH nema interesa za imovinu bh. preduzeća je i činjenica da niko nije upoznat sa uredbom Vlade Srbije od prošle sedmice da se rok produži za još tri mjeseca.
Ekonomista Svetlana Cenić kaže da je skandalozno to što niko iz BiH nije reagovao na prodaju imovine koja je vlasništvo građana te zemlje. „Mislim da je to skandalozno, ali to u načelu pokazuje i prava je slika funkcionisanja vlasti koja ne daje ni 5 para na ono od čega živimo, a bavimo se takvim glupostima da mi-slim da nam se smije čitava planeta."
Igor Gavran iz Spoljnotrgovinske komore BiH kaže da vlasnici firmi nisu baš toliko pasivni. „U svakom slučaju se obraćaju komori i imaju našu punu po-dršku. Mi smo i u razgovorima sa potpredsjednikom Vlade Srbije Mlađanom Dinkićem, kada je bio u posjeti Sarajevu razgovarali o toj temi. Takođe smo i našim institucijama upućivali naše informacije i saznanja o tome."
U slučaju da se do isteka novog roka ne postigne dogovor, nadležni organi u Srbiji će po službenoj dužnosti upisati pravo svojine na preduzeća u Srbiji koja koriste tu imovinu. Vlada Srbije je za vrijeme premijera Vojislava Koštunice usvojila izmjene Uredbe kojom se nalaže sudovima da imovinu preduzeća čije je sjedište na teritoriji nekadašnje SFRJ upišu kao društveno vlasništvo.
U Agenciji za privatizaciju Srbije evidentirano je oko 150 preduzeća koja su osnivačkim kapitalom povezana sa imovinom u bivšim republikama SFRJ dok samo u BiH tvrde da ima oko 1.000 preduzeća iz te zemlje.
Radi se o izuzetno vrijednoj imovini, koja obuhvata zgrade, poslovne prostore, skladišta ili zemljišta u velikim gradovima kao što su Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Čačak, Kraljevo. Njena vrijednost procenjena je na više od dvije miliarde eura.

Vrankić o imovini u Srbiji
U povodu odluke Vlade Republike Srbije o produžetku roka za rješavanje pitanja imovine bh. poduzeća na njenom teritoriju, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministar finansija i trezora Dragan Vrankić pozvao je sve mjerodavne institucije da u potpunosti i što prije ispune vlastite obaveze u vezi s imovinom pravnih subjekata bivše SFRJ.
Vrankić podsjeća da je Okvirnim zakonom o privatizaciji, koji je donio visoki predstavnik za BiH, entitetima dodijeljena odgovornost u privatizaciji imovine koja se nalazi na njihovoj teritoriji, kao i imovine koja je iskazana u pasivnoj podbilanci, saopćilo je Ministarstvo finansija i trezora BiH.