Vijesti
Politika
Bošnjački ministri bojkotuju rad izvršne vlasti
31.07.2009. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Bošnjački ministri bojkotuju rad izvršne vlasti
Sjednica Savjeta ministara BiH, na kojoj je trebalo da bude odlučivano o imenovanju direktora bh. institucija, juče nije održana, jer nisu došli bošnjački ministri.
Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, ocijenio je ovo kao bojkot rada izvršne vlasti, jer iza odsustva bošnjačkih ministara stoje stranačke odluke.
"Ministar odbrane Selmo Cikotić obavijestio je generalnog sekretara Savjeta ministara da je dobio nalog iz svoje partije da ne prisustvuje sjednici, što znači direktno bojkotovanje rada. Za mene je ovo simptomatično, imamo blokadu rada na državnom nivou, blokadu entitetskog parlamenta i Gradskog vijeća Mostara, a sve se to dešava kada BiH mora ubrzati put ka EU", kazao je juče Špirić.
Podsjetio je da je sedam dana unaprijed zakazao konsultativnu sjednicu, koja je trebalo da bude održana u utorak, ali ni tada bošnjački ministri nisu došli kao ni juče, iako je sjednica na vrijeme zakazana i podijeljeni su materijali.
"Za Safeta Halilovića znam da je na putu u Njujorku, za Svena Alkalaja ne znam gdje je, a Cikotić je bio tu, ali je dobio nalog iz SDA da ne dođe. Sjednicu ću zakazati kada budem znao da su ministri spremni da rade i odlučuju. To će biti onda kada stranački šefovi koji su dali instrukcije za bojkot pozovu svoje kadrove da rade", rekao je Špirić.
Ministar Cikotić, juče prije sjednice, izjavio je za "Nezavisne" da je imenovanje direktora nekoliko bh. institucija političke prirode te da će se zalagati da njihovo imenovanje bude odgođeno, jer će samo on biti na sjednici od bošnjačkih ministara. Kasnije se Cikotić nije pojavio na sjednici.
Sulejman Tihić, predsjednik SDA, juče nije odgovarao na naše pozive kako bismo saznali da li njegova stranka bojkotuje rad Savjeta ministara.
Iz ove stranke ranije su kritikovali Špirića što je imenovanje direktora stavio u momentu kada se rješava smjena njegovog zamjenika Tarika Sadovića, ministra bezbjednosti BiH, te kada su ostali ministri na putu.
Špirić kaže da se na njegov račun mjesecima šalju kritike zbog neimenovanja direktora bh. institucija.
"Na dnevnom redu imali smo imenovanje direktora Direkcije za evropske integracije, Regulatorne agencije za komunikacije i Uprave za indirektno oporezivanje. Ja nemam problem da podržim najbolje kandidate nakon provedene konkursne procedure iako sam stalno izložen kritikama da nekoga favorizujem. Ko šta radi najbolje se vidi u momentu kada treba donositi odluke i provoditi procedure", rekao je Špirić.
Podsjetio je da je juče na dnevnom redu bio i Prijedlog zakona o popisu stanovništva BiH, koji je duže vrijeme usaglašavan. Savjet ministara BiH juče je trebalo da se izjašnjava i o izmjenama sporazumima s Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom o međusobnom izvršenju sudskih odluka u krivičnim stvarima, čime bi trebalo da budu riješena pitanja izručivanja optuženih i osuđenih lica među ovim državama.
Jedna od tačaka dnevnog reda za jučerašnju sjednicu Savjeta ministara BiH bila je i isplata regresa zaposlenima u bh. institucijama, jer Zakon o platam još nije izmijenjen, a neophodno je izvršiti uštede u skladu sa zahtjevima Međunarodnog monetranog fonda.
U Ministarstvu finansija i trezora juče su kazali da je po sadašnjem zakonu regres 630 KM, ali predloženo je da bude isplaćeno 500 KM, a kasnije eventualna razlika od 80 KM, ukoliko budu usvojene izmjene zakona.
"Dok na sjednici Savjeta ministara ne bude donosena doluka o tome, na snazi je ono što je u skladu s važećim zakonom", kazao je Ranko Šakota, pomoćnik ministra finansija, ali nije mogao precizirati da li će zaposlenicima biti isplaćen regres dok ne bude održana iduća sjednica Savjeta ministara BiH.