Vijesti
Svijet
Sarkozyjev prioritet je oslobađanje Clotilde Reiss
10.08.2009. 20:00
Izvor: Sarajevo - X
Sarkozyjev prioritet je oslobađanje Clotilde Reiss
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy "intervenirao je kod svih onih koji mogu imati utjecaja" na Iran kako bi bila oslobođena mlada Francuskinja Clotilde Reiss, saopćeno je u ponedjeljak iz francuskog predsjedništva.
"Predsjednik Republike pažljivo prati razvoj slučaja Clotilde Reiss", doznaje se iz predsjedništva.
Ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner je u nedjelju "zahtijevao" da Clotilde Reiss bude oslobođena jer "ni za šta nije kriva".
Mlada Francuskinja, koja se nalazi u zatvoru u Iranu zbog učestvovanja u protestima protiv reizbora predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada, pojavila se u subotu pred sudom u Teheranu.
Kako je javila iranska državna agencija Irna, 24-godišnja Clotilde Reiss, lektorica francuskog jezika na univerzitetu u Ispahanu, priznala je da je učestvovala u protestima i da je napisala izvještaj za istraživački insititut koji je u nadležnosti francuske ambasade, prenio je AFP.
Agencije su u nedjelju prenijele da su Evropska unija kao i Francuska oštro kritizirale optužnicu protiv Clotilde Reiss koja je u Teheranu predavala francuski jezik, kao i dva namještenika zapadnih ambasada.
Švedska diplomatija, čija zemlja predsjedava EU-om, saopćila je da je suđenje upereno ne samo protiv Francuske i Britanije nego protiv cijele Unije koja ima 27 članica.
Unija traži trenutno oslobađanje svih uhapšenih.
Francuska diplomatija tvrdi da su optužbe za navodnu špijunažu u potpunosti neutemeljene. Slično je saopćenje izdao i britanski Foreign Office u vezi s optuženim Irancem koji je radio za britansku ambasadu, a također je optužen za špijunažu.
Francuskinja Clotilde Reiss optužena je za prikupljanje informacija o političkim protestima, njihovo fotografiranje i slanje fotografija u inozemstvo. Iranski mediji tvrde da je Francuskinja priznala da je "pogriješila".
Među optuženima je i iranski državljanin koji je dopisnik američkog sedmičnika Neewsweek iz Teherana.
Prije sedmicu dana održano je slično masovno suđenje protiv više od stotinu građana koji su optuženi za organizaciju i sudjelovanje u političkim protestima te pokušaj svrgavanja vlade.
Prošlog mjeseca je u Iranu uhapšeno na hiljade ljudi, pristalica reformi, koji su izašli na ulice kako bi protestirali protiv izbora za koje mnogi tvrde da su bili namješteni.
Umjerena struja u Iranu, kao i političari koji zastupaju reformsku liniju, kritizirali su održavanje "masovnih suđenja".
Organizacije koje prate situaciju s ljudskim pravima u Iranu tvrde da su priznanja optuženih rezultat mučenja u istražnom zatvoru.