Vijesti
Društvo i ekonomija
Na plaću si daju 15% dodatka jer su izabrani
27.08.2009. 12:00
Izvor: Dnevni list
Na plaću si daju 15% dodatka jer su izabrani
Tuzla - Koliko vladajući u BiH na svim razinama vlasti svoja primanja pokušavaju što više “pojačati” pokazuje i činjenica da prema zakonu u Federaciji, premijeri, ministri, politički dužnosnici, ali i svi oni na rukovodećim položajima pored plaće i toplog obroka, primaju i takozvani položajni dodatak. Radi se o tome da izabrani sebi isplaćuju dodatak zato što su izabrani. Tako ovaj položajni dodatak iznosi dodatnih 10 do 15 posto njihove plaće, dok se premijerima on obračunava s 20 posto.

Sve pogodnosti
Ova privilegija nije zaobišla niti brojne savjetnike, dok se brojnim županijama ukida dječji dodatak i brojna socijalna davanja, o ukidanju ovog dodatka nitko i ne razmišlja. Ekonomska analitičarka Svetlana Cenić ističe da u ovoj državi sve s lakoćom prolazi pa nije ni čudo da su vlasti sebi osigurale sve pogodnosti. “Još malo će biti i dodatak za putovanja na Mars jer će netko od njih i to zamisliti”, ističe Cenić.

Županije nemoćne
Amir Fazlić, predsjednik Skupštine TŽ-a, koji također uživa ovu privilegiju smatra da treba ukinuti ovaj dodatak, ali da su županije nemoćne kad je u pitanju izmjena federalnih zakona. “Nekada je on možda i potreban jer dužnosnici nemaju radno vrijeme, a pored toga postoji i zakon o sukobu interesa koji im ne dozvoljava da se bave i nekim drugim poslom. Stoga bi to zakonom trebalo regulirati na razini FBiH, ali u vremenu recesije i ekonomske krize takve dodatke treba ukinuti”, kaže nam Fazlić.

Mogući i socijalni nemiri
Zoran Jovanović, predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa TŽ-a, kaže da položajni dodatak za predsjedavajućeg u Skupštini, njegovog zamjenika i zastupnike iznosi čak 711 maraka što je plaća o kojoj sanjaju brojni građani. “Sve upućuje na to da će nas snaći socijalni nemiri, jer najgore je kada ljudi ostanu gladni”, kaže Jovanović.

Više od milijun za naknade
Azra Gazibegović, predsjednica Sindikata srednjeg obrazovanja TŽ-a, ističe da Sindikati nisu mogli utjecati na donošenje položajnog dodatka, ali da će na sastanku s predstavnicima Vlade ovo pitanje također pokrenuti. Na kraju nije ni zanemariv podatak da je u proračunu TŽ-a samo ove godine izdvojeno više od milijun maraka samo za paušale i različite naknade dužnosnicima.