Vijesti
Politika
Amerikanci ne mogu promijeniti stanje u BiH
31.08.2009. 12:00
Izvor: Dnevni list
Amerikanci ne mogu promijeniti stanje u BiH
Sarajevo - Dolazak Clifforda Bonda kao američkog izaslanika koji bi trebao voditi proces ustavnih reformi, ali i najava sastanka domaćih političara sa zamjenikom pomoćnika američkog tajnika Stuartom Johnesom, sudeći prema reakcijama koje su uslijedile iz RS-a ne može i neće donijeti bilo kakav napredak. Vladajuća stranka iz RS-a SNSD je već najavio da će bilo kakvo miješanje u procesu ustavnih reformi u BiH značiti i usporavanje bilo kakvog napretka države.
Ustav je naime plod dogovora građana i naroda koji su odlučili živjeti u jednoj državi, a bilo kakvo donošenje gotovih stvari na stol i ustavna reforma u fazama predstavlja okupaciju, manipulaciju i kolonijalizaciju, naglašava glavni tajnik SNSD-a Rajko Vasić.

Nema miješanja
BiH stoga u ovom trenutku ima dva puta, ili prekinuti međunarodno miješanje u tako važnu reformu kao što je ona ustavna ili pak raspad, upozorio je Vasić, koji je podsjetio kako Srbi neće prihvatiti miješanje bilo koga. “To nije u interesu bilo kojeg naroda, nego nekih drugih sila. Onaj tko misli dobro BiH mora uzeti posao u svoje ruke”, napomenuo je Vasić, koji iako misli da je Bond osoba koja dobro poznaje prilike u BiH, ipak neprihvatljiv bilo kakav izaslanik koji će se baviti ustavnim promjenama. Stoga je izrazio pesimizam da se bilo što suštinski može promijeniti do izbora 2010. bez obzira na sve glasnije priče američkog miješanja.

Vodeća uloga
I njegov stranački šef, premijer RS-a Milorad Dodik, jasno je dao do znanja kako Srbe nitko neće dovesti za stol na kojem će stranci voditi razgovore o ustavnim promjenama. Ponovivši da nije spreman da sudjeluje u ustavnim reformama koje će modelirati i voditi stranci bez obzira, tko to bio, Dodik je naglasio kako će pristati na sve razgovore o tom pitanju koje će voditi lokalne snage. Ipak iz Američkog veleposlanstva u BiH kažu nam da je SAD spreman pomoći BiH u ustavnim promjenama, ali uz napomenu da se radi o procesu u kojem domaći političari ipak moraju imati vodeću ulogu.

Bez konkretnog angažmana
Damir Arnaut, savjetnik bošnjačkog člana Predsjedništva Harisa Silajdžića potvrdio je kako je predviđen sastanak s Johnesom u idući četvrtak, kazavši kako se radi o pokazatelju da SAD u ovom razdoblju pojačava svoj angažman u BiH. No, iz Američkog veleposlanstva ističu kako je za sada još uvijek rano govoriti o konkretnom načinu tog angažmana.

Srbi protiv uplitanja stranaca
U BiH su brojni zagovornici, ali i oni koji misle da nam ne treba međunarodna konferencija koja bi bila posvećena pitanju novog uređenja države. Hrvatski politički predstavnici, očekivano, daju punu potporu jačem angažmanu međunarodne zajednice, pa makar u konačnici to bilo i u obliku nove konferencije. Ipak predstavnici srpskih stranaka u startu su odbili mogućnost da administracija SAD-a preko nove konferencije, ali i mogućeg izaslanika za Balkan umiješa svoje prste u reformu ustava u BiH. Kažu kako će Srbi pristati na razgovor samo pod uvjetom da on bude u organizaciji domaćih političkih vođa. Samo tako se, ističu, i može doći do dogovora koji će zadovoljiti sve tri strane u zemlji. Dodikov istup prema kojem je kategorično odbio miješanje stranaca samo je posljednji u nizu jasnih signala koji dolaze iz Banje Luke.