Vijesti
Svijet
Putin se izvinio Poljacima
02.09.2009. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Putin se izvinio Poljacima
Gdanjsk - Delegacije zvaničnika iz Evrope i cijeloga svijeta, njih 31, okupili su se juče u Gdanjsku, u Poljskoj, na svečanom obilježavanju 70 godina od početka Drugog svjetskog rata.
Naime, napad Nijemaca na ovaj baltički grad, koji su svojatali i Nijemci i Poljaci, smatra se početkom rata koji je odnio više od 50 miliona ljudskih života.
Polaganjem vijenaca pred spomenik braniocima Vesterplate i simboličnom prozivkom vojnika svih naroda palih u Drugom svjetskom ratu Poljska je u ranu zoru počela obilježavanje sedam decenija od izbijanja tog drugog svjetskog sukoba u istoriji čovječanstva.
"Vesterplate je simbol herojskog otpora slabijeg jačem", podsjetio je predsjednik Poljske Leh Kačinjski i naglasio da je oko 200 poljskih vojnika branilo poluostrvo pred nadmoćnom silom zato što "Poljska ne poznaje pojam mira po svaku cijenu".
U svom govoru na Vesterplateu, predsjednik Kačinjski rekao je da u Poljskoj samo jedna stvar nema cijenu, a to je čast, i da treba da se osjećaju posramljenima oni koji su lako izveli rat. On je dodao da su opravdanje za najveće zločine bile samo jednostavne rečenice: "U holokaustu Jevreji su ubijani samo zato što su Jevreji, a u Katinskoj šumi poljski oficiri su ubijeni zato što su bili poljski oficiri."
Kačinjski je rekao da, iako, nažalost, Poljska nije pobijedila u ratu, a potom je postala žrtva komunističkog režima, to ne mijenja činjenicu da je Vesterplate simbol herojskog otpora, svjedočanstvo patriotizma i pokazatelj slave svih boraca koji su se borili protiv nacizma i boljševizma.
Najveću pažnju privuklo je prisustvo njemačke kancelarke Angele Merkel i ruskog premijera Vladimira Putina, koji su, takođe, odali poštu desetinama miliona žrtava Drugog svjetskog rata.
Putin je smješten u hotelu "Grand", u mjestu Sopot, i pratile su ga jake mjere obezbjeđenja iz vazduha i s vode. Prije glavne ceremonije s Putinom je u hotelu "Šeraton", na marginama pomena žrtvama Drugog svjetskog rata, o bolnim istorijskim pitanjima i ekonomskoj saradnji Rusije i Poljske razgovarao poljski premijer Donald Tusk.
Ruski premijer Vladimir Putin izvinio se Poljacima zbog zločina u Katinskoj šumi, gdje je 1940. godine ubijeno 15.000 pripadnika poljske vojske.
Putin je u pismu Poljacima, koje je objavio najtiražniji poljski dnevnik "Gazeta viborča", napisao da "ruski narod, čiju je sudbinu deformisao totalitarni režim, dobro razumije osjetljivost Poljaka u pogledu Katina, gdje počivaju hiljade poljskih vojnika".
Riječe je o likvidaciji, po nalogu Kremlja, hiljada poljskih vojnih zarobljenika, koje je Sovjetski Savez internirao pošto je 17. septembra 1939. Crvena armija ušla u istočne dijelove tadašnje Poljske, na teritorije oko kojih su Varšava i Moskva ratovale između dva svjetska rata.
Tusk je upozorio da se sjećanja raznih naroda na Drugi svjetski rat razlikuju, kao i da se ne razmimoilaze samo Rusi i Poljaci u ocjeni ključnih istorijskih zbivanja.
"Složili smo se s premijerom Putinom da je to apsurd. Ako su mogli da se pomire Poljaci i Nijemci, i Rusi i Nijemci, zašto ne bi mogli Rusi i Poljaci", rekao je Tusk.
"Našli smo mogućnost da na trezven depolitizovan način pristupamo pitanjima prošlosti", dodao je Putin i izrazio pohvale za promjenu kursa zvanične Varšave prema Moskvi u posljednje dvije godine od dolaska na vlast sadašnje liberalne vlade premijera Tuska.

Zvanična ceremonija
Glavni dio ceremonije održan je juče u popodnevnim časovima. Njoj su prisustvovali premijeri 19 evropskih zemalja, a na proslavu je došlo ukupno 30 državnih delegacija, kao i delegacija Evropskog parlamenta, na čelu s predsjednikom Ježijem Buzekom. Članovi delegacija su prisustvovali komemoraciji, posjetili izložbu "Vesterplate - ljetovalište - bastion - simbol", koju su u jutarnjim časovima otvorili poljski predsjednik i premijer Leh Kačinjski i Donald Tusk, nakon čega je bio upriličen svečani prijem.

Fakti o Drugom svjetskom ratu
Drugi svjetski rat (1. septembar 1939 - 2. septembar 1945) međunarodni je sukob koji je izbio 21 godinu nakon Prvog svjetskog rata. Vođen je na tri kontinenta i na svim svjetskim okeanima, a u njemu su učestvovale gotovo sve države koje su tada postojale. Glavnim uzrocima Drugog svjetskog rata smatraju se njemačka invazija Poljske, te japanski napadi na Kinu, SAD i britanske i holandske kolonije, a okončan je kapitulacijom Japana. Procjenjuje se da broj stradalih ljudi u Drugom svjetskom ratu iznosi nešto manje od 55 miliona, što ga čini jednom od najvećih svjetskih katastrofa.