Vijesti
Politika
Parlament BiH mora imati oko stotinu poslanika
07.09.2009. 12:00
Izvor:
Parlament BiH mora imati oko stotinu poslanika
Cijeni se kako bi rješenja trebalo tražiti u ranijem aprilskom paketu ustavnih promjena gdje se predviđalo da Zastupnički dom ima 87 poslanika • 56 iz FBiH, 28 iz RS-a i tri iz reda ostalih
Aktualni članovi Parlamentarne skupštine BiH podržavaju stavove zamjenika visokog predstavnika za BiH Raffi Gregoriana da bi što hitnije trebalo doći do povećanja broja poslanika u Zastupničkom domu Parlamenta naše zemlje.

Enormni troškovi
Naime, Gregorian je upravo u intervjuu za naš list istakao da bi trebalo razmotriti prijedlog da se Zastupnički dom proširi na 83 člana (sada broji 42). Time bi se, smatra zamjenik visokog predstavnika, eliminirala činjenica da parlamentarci ne budu u više komisija kao sada u kojima primaju naknade.
Prema podacima predsjedavajućeg Zajedničke komisije za administrativne poslove Parlamenta BiH Remzije Kadrića, samo za naknade za rad u redovnim i ad hoc komisijama utroši se godišnje čak 300.000 KM.
On je stoga još u aprilu pokrenuo inicijativu da se donese odluka kojom će se ukinuti obavezno plaćanje rada u parlamentarnim radnim tijelima svim poslanicima i delegatima koji se nalaze u profesionalnom statusu u toj zakonodavnoj instituciji.
Zamjenik predsjednika Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu i član Ustavnopravne komisije tog doma Lazar Prodanović istakao je jučer za Oslobođenje kako je moguće da do općih izbora 2010, odnosno odluke o njihovom raspisivanju, budu izmijenjene odredbe Ustava BiH koje se odnose na jačanje kapaciteta zakonodavne vlasti.

Troškovi veći od 17 miliona KM
Ovogodišnji budžetski troškovi Parlamentarne skupštine BiH iznose čak 17.234.000 KM. Oni su za oko 2,4 miliona KM veći u odnosu na isti period lani, uglavnom zbog povećanja broja profesionalnih poslanika i delegata (gotovo svi uposleni u Parlamentu), te izdvajanja, odnosno plaćanja rada u komisijama i radnim tijelima. Budžet Parlamenta BiH u 2008. bio je 14.814.867 KM. Cijeni se kako bi za rad povećanog Parlamenta trebalo preko 30 miliona KM ako bi se zadržao (do)sadašnji način plaćanja parlamentaraca.