Vijesti
Društvo i ekonomija
Ministri opet nezakonito dobili po 1.500 maraka
15.09.2009. 12:00
Izvor: san
Ministri opet nezakonito dobili po 1.500 maraka
Vlada Federacije BiH ne odustaje od bezobzir­nog kršenja zakona kada su u pitanju minis­tarske plaće. Tako je na jučerašnjoj sjednici ponovo donijeta odluka kojom se i za avgust osigurava isplata plaća uz obračunavanje ne­zakonitog funkcionalnog dodatka od 1.500 ma­raka.

Farsa s uštedama
Na ovaj način plaća premijara i u avgustu bi trebala iznositi oko 3.300 maraka, dok bi mi­nistri dobili plaću od 2.900 maraka. Pored to­ga što se ponovo odobrava isplata nezakonite naknade od 1.500 KM, na ovaj način direktno se krši i Zakon o uštedama u FBiH, koji je pro­pisao obavezu da se plaće vrate na nivo iz de­cembra 2008. godine, te da se dodatno uma­nje 10 odsto.
Prema ovom zakonu premijer bi trebao imati plaću oko 2.200 KM, dok bi ministri imali pla­ću od oko 1.900 maraka. Na ovaj način minis­tri će nakon smanjenja od deset posto, zapra­vo imati i veće plaće.
Tako je Vlada Mustafe Mujezinovića još jednom pokazala da uštede i kresanja zarad osiguranja stend baj aranžmana sa MMF-om vrijede za borce, invalide i sve ostale budžetske korisnike, ali ne i za ministre.
O načinu isplate plaća funkcionera jučer su razgovarali predstavnici administrativnih komisija oba doma Parlamenta te Vlade FBiH. Novinarima na ovaj sastanak nije dozvoljen ulaz, iako su sve sjednice komisija po pravilu otvorene za ja­vnost.

Pobjegli od javnosti
To svakako ne treba čuditi jer je na ovom sastanku, kako saznajemo, tražen model da se izigra famozni zakon o ušteda­ma, jer niko od federalnih zvaničnika ne želi svoje plaće vratiti na nivo iz decembra 2008. godine, smatrajući kako su ti iznosi neprimjereni.
Mujezinović i ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda nisu nakon ovog sastanka željeli govoriti o detaljima razgovora, pravdajući se time kako su oni samo gosti! Jedini koji je stao pred novinare bio je Safet Softić, predsjedavajući Predsta­vničkog doma i predsjednik Administrativne komisije ovog doma koji kaže da zbog nejasnoća oko primjene Zakona o uštedama nije dogovoreno ništa, te da se razgovori nastavlju sutra.
Do tada bi Ministarstvo finansija trebalo pripremiti informaciju o raspoloživim sredstvima za plaće i naknade funkcionera, da bi se mogla donijeti konačna odluka o visini osnovice.
Nezvanično saznajemo da su u Parlamentu FBiH odbili primjeniti model isplate koji je svojom odlukom predvidjela Vlada FBiH, svjesni da se radi o kršenju zakona i da se pokušava pronaći drugo rješenje, ali da plate ostanu na nivou u kojem ih je predložila Vlada. Prema ovoj matematici poslanici bi imali plaću oko 2.600 KM, dok bi kada bi se ispoštovao Zakon o uštedama, ona iznosila oko 1.500 maraka.

Stopirane naknade
Safet Softić kaže i da su stopirane isplate svih naknada u Parlamentu FBiH dok se ne dobiju precizni podaci Ministarstva fi­nansija FBiH o raspoloživim sredstvima za ove namjene.