Vijesti
Društvo i ekonomija
Ekonomija BiH: Talac posvađanih oligarhija
04.10.2009. 14:00
Izvor: 24 sata
Ekonomija BiH: Talac posvađanih oligarhija
Sarajevskoj sesiji Bečkog ekonomskog foruma, koja je privukla iznenađujuće veliki broj stranih investitora, pored ostalih prisustvovao je i čuveni austrijski advokat Gabriel Lansky. Njegova firma Lansky, Ganzger and Partners već dugi niz godina za austrijske investitore priprema pravnu legislativu za ulazak na tržište BiH.
Austrija je ubjedljivo najveći investitor u BiH: od 5,4 milijarde eura, koliko je do sada uloženo u BiH, na austrijske kompanije otpada više od 20 posto, odnosno 1,4 milijerde eura. Lansky dakle ima sve reference da kompetentno ocijeni poduzetničku klimu u BiH i da ukaže na najveće prepreke stranim investicijama.
Zanimljivo, Lansky je u vrhu prioiriteta stavio političke prepreke stranim investitorima koje smatra neuporedivo važnijim od standardnih prepreka koje se spominju u većini izvještaja o konkurentnosti bh. ekonomije, tipa "komplicirane birokratske procedure", ili "spore i aljkave administracije". Sve su to sitnice u poređenju s glavnim problemom - nedostatkom političkog konsenzusa.
Lansky kaže da pod političkim preprekama podrazumijeva „izostanak političkog konsenzusa oko najkrupnijih investicijskih i razvojnih projekata, ali i sporost u postizanju dogovora na političkom nivou odlučivanja".
Da je austrijski advokat pogodio u samu srž problema, vidljivo je na svakom koraku. Primjerice, cijeli projekat nastavka izgradnje autoceste 5c zapeo je na političkom nivou odlučivanja budući da se federalni partneri u vlasti nikako ne mogu dogovoriti oko trase autoceste kroz Hercegovinu. Struka je dala svoj prijedlog, novac je davno obezbijeđen (480 miliona eura!), ali je projekat zaglibio u blatu politikantstva federalnih partnera, prije svega SDA i HDZ-a, čiji se ministri nikako ne mogu usaglasiti oko korekcije trase kroz Hercegovinu.
Izostanak dogovora stranačkih oligarhija u FBiH skoro je potpuno blokirao privatizaciju (Agrokomerc, Hidrogradnja, Energoinvest, FDS...), ali i investicije u energetski sektor vrijedne preko 7 milijardi KM. Cijela ekonomija države postala je talac odmetnutih političko-stranačkih oligarhija na vlasti, ali i u opoziciji, koje se u bezočnoj borbi za političku prevlast međusobno glože, potapaju i sapliću, ne prezajući da zbog sitnog političkog interesa ugroze stabilnost i razvoj države.