Vijesti
Svijet
U Europi već počela borba za položaje
07.10.2009. 20:00
Izvor: Dnevni list
U Europi već počela borba za položaje
Počela je trka za predsjednika EU-a i položaje u Europskoj komisiji, nakon što je u Irskoj na referendumu podržano preustrojstvo institucija Unije. Europski povjerenik za proširenje Olli Rehn službeno je kandidat za budućeg šefa diplomacije EU, povjerenika za neki ekonomski sektor, ali može ostati i na sadašnjem položaju. Kako se navodi se u izvorima u Bruxellesu, kao drugi kandidati za novog visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a spominju se i švedski ministar vanjskih poslova Carl Bildt, francuski ministar i bivši europski povjerenik Michel Barnier, kao i nekadašnji povjerenik Chris Patten.

Blair favorit
Jedan od viđenijih kandidata, a posebice to naglašavaju vlada i tisak u Velikoj Britaniji, je Tony Blair. Tu se, kako su to obrazložili i neki čelnici vlasti u Parizu, Berlinu, Rimu i Haagu, postavlja i pitanje bi li predsjednik EU trebao biti karizmatska, jaka ličnost koja bi mogla nametnuti ponekad svoju volju šefovima država Unije, s kojima dijeli vlast. Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy je, izgleda, više sklon jakoj karizmatskoj ličnosti, recimo Blairu kojega je podržao, dok njemačka kancelarka Angela Merkel smatra kako uloga predsjednika EU mora biti umjerenija, diskretnija, pa se zato zalaže da taj položaj dobije nizozemski premijer Jan Peter Balkenende. U krugovima Vijeća ministara EU, Europske komisije i među europskim diplomatima potvrđuju se i razmišljanja kako bi u novoj Europskoj komisiji položaj “šefa države EU” mogao dobiti i neki politički ugledan dužnosnik iz srednje Europe, jer je Ugovorom iz Lisabona osigurano proširivanje bar na zapadni Balkan pa i na Tursku. “Dodatnu kvalitetu, kao žena”, imala bi i donedavna šefica austrijske diplomacije Ursula Plassnik, a postoje i glasovi da bi čelnik diplomacije EU htio biti i njemački ministar unutarnjih poslova Wolfgang Schäuble. Istodobno izgledi su osjetno oslabljeni šefu njemačke diplomacije Franku Walteru Steinmeieru, koji je doživio težak neuspjeh na nedavnim izborima u Njemačkoj. Potencijalni kandidati su i finski premijer Paavo Lipponen te predsjednik belgijske vlade Herman Van Rompuy.

Snažna Europa
Mnogi europski diplomati ocijenili su kako Europa, ustrojena po Ugovoru iz Lisabona, konačno može računati na to da djeluje kao znatno snažnija politička tvorevina i da “ne gleda i ne sluša samo ono što se dogovaraju SAD i Kina”. Svi su suglasni da je zalog stavljanja na snagu novih institucija, mehanizma efikasnijeg odlučivanja i novih čelnika EU-a to da Europa bude u stanju dobiti presudnu bitku za izlazak iz ekonomske krize i rastuće nezaposlenosti, kao da i znatno snažnije može utjecati na svjetska zbivanja. Ukratko – kada Obama, Jintao i Medvedev dođu u Bruxelles imat će jednu osobu za razgovore.