Vijesti
Društvo i ekonomija
Marljivo rade na ispunjenju ekostandarda
09.10.2009. 20:00
Izvor: Dnevni list
Marljivo rade na ispunjenju ekostandarda
Rafinerija ulja Modriča i Rafinerija nafte Bosanski Brod i ove godine su se predstavili na generalnom sajmu ZEPS u Zenici. Pero Dugić, direktor Rafinerije ulja Modriča, ističe da se u kontinuitetu već 12 put predstavljaju na sajmu ZEPS, a jučer su organizirali i prezentaciju svojih proizvoda. Dugić je tom prilikom istaknuo da imaju proizvodni program od 250 proizvoda iz oblasti motornih ulja koji su namijenjeni svim tipovima motora i vrstama vozila i onima starijim do 20 godina do najnovijih koji ovih dana silaze s proizvodnih traka. “U toj oblasti držimo korak s najvećim proizvođačima motornih ulja u svijetu”, kaže Dugić.

Razvoj zasnovan na ekologiji
Ističe da je već godinama u proizvodnji motornih ulja i maziva dominantan faktor razvoja - ekologija. Naime, ekološki propisi su dominanti i oni diktiraju razvoj motora, a proizvođači motora postavljaju zahtjeve prema proizvođačima goriva i motornih ulja kako bi automobil kao cjelina ispunjavao najnovije zahtjeve u pogledu ispušnih plinova. Stoga su sada pred proizvođačima veliki zahtjevi u pogledu potencijalnih štetnih supstanci po životni okoliš.
Omer Kovač, voditelj sektora za istraživanja u Rafineriji ulja Modriča kaže da je nakon obavljenog generalnog remonta u Rafineriji, početkom travnja ove godine u pogon ponovo puštena postrojenja za proizvodnju baznih ulja, parafina kao i različitih tipova procesnih ulja. “Do danas je već prerađeno 25 000 tona baznog uljnog štoka, koji se koristi kao sirovina za proizvodnju izuzetno kvalitetnih i veoma traženih hidrokrekovanih baznih ulja”, kazao je Kovač na prezentaciji. Istaknuo je da ponovnom proizvodnjom hidrokrekovanih baznih ulja Rafinerija osigurava dovoljne količine kvalitetnog baznog ulja za vlastitu proizvodnju različitih tipova maziva. “Ponovno pokretanje proizvodnje baznih ulja je od velikog značaja za ovu regiju jer će i drugi proizvođači maziva imati sigurne izvore opskrbi baznih ulja. Rafinerija ulja Modriča ima kapacitete koji osiguravaju dovoljne količine ulja za njihove potrebe, a posjeduje i značajne količine ulja za druge proizvođače”, kazao je Kovač. Osim toga hidrokrekovana bazna ulja koja se proizvode u ovoj rafineriji imaju niz prednosti u odnosu na konvencionalna bazna ulja. Ove prednosti proističu iz same prirode tehnološkog postupka. Naime, prednosti tehnologije proizvodnje hidrokrekovanih baznih ulja su u samoj činjenici da se svi spojevi, koji su sa tehničkog i ekološkog aspekta nepoželjni u ulju, transformiraju u spojeve koji su prihvatljivi s ekološkog i zdravstvenog aspekta. Prednosti hidrokrekovanih baznih ulja su naročito izražene kod proizvodnje suvremenih motornih, hidrauličnih i turbinskih ulja.

Kapacitet 1,2 milijuna tona
Slavko Šćepanović, prvi zamjenik direktora Optima grupe u sklopu koje se nalazi Rafinerija nafte Bosanski Brod, Rafinerija ulja Modriča, Petrol a.d. Banja Luka, a koje su u većinskom ruskog Njeftegazinkora kaže da je vlasnik do sada u rekonstrukciju i modernizaciju Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu investirao oko 103, 7 milijuna eura. “ U Rafineriji do kraja godine planiramo dostignuli kapacitet prerade od 1,2 milijuna tona sirove nafte. Izvršili smo rekonstrukciju i popravke na pogonima tako da smo što se tiče eurodizela već dostignuli kvalitetu euro 4”, kazao je Šćepanović. Već im 20 posto od ukupne proizvodnje čini kvalitetu euro 5 u kojima je sadržaj sumpora ispod 10 pp-ja, a po dosadašnjoj odluci dopušten je plasman do 350 pp-ema. “Tako su u zaštitu čovjekove sredine uložena velika sredstva i u toj oblasti već je dostignuta jedna zavidna razina. Tijekom sljedeće godine ćemo potpuno ispunjavati sve standarde u svim tim sferama, a već krajem 2010. ćemo imati sva goriva koja će zadovoljavati sve europske standarde u zaštiti čovjekovog okoliša”, kaže Šćepanović.