Vijesti
Društvo i ekonomija
Nezakonita prodaja: OHR otima rafinerije u Brodu i Modriči!?
11.10.2009. 14:00
Izvor: 24sata info
Nezakonita prodaja: OHR otima rafinerije u Brodu i Modriči!?
OHR namjerava da poništi ugovor o prodaji rafinerija u Republici Srpskoj ruskoj kompaniji "Njeftgazinkor". Kancelarija visokog predstavnika odlučila je da popiše državnu imovinu i da rafinerije u Brodu i Modriči proglasi "imovinom BiH", što automatski znači da ih je RS nezakonito prodala jer one nisu bile njeno vlasništvo!
Izvor "Pressa RS" objašnjava da je to jedan od najvažnijih razloga zbog koga stranci insistiraju na popisu državne imovine i da se iza svega kriju mnogo veći, globalni interesi, u čijoj suštini je energetski sukob između Amerike i Rusije.
On dodaje da je scenario otimanja rafinerija od RS, odnosno od "Njeftgazinkora", kreiran u američkom dijelu "OHR-ove kuhinje" koju kontroliše Raffi Gregorian, zamjenik visokog predstavnika. Isti sagovornik kaže da Rusija sigurno neće mirno gledati kako im otimaju rafinerije i da već uveliko rade na tome da to spreče. On kaže da su Rusi jasno poručili Vijeću za implementaciju mira da neće dozvoliti otimačinu i da OHR dobro pripazi prilikom popisa državne imovine.
"Rusija ima namjeru da ovlada energetskim potencijalima na ovom prostoru. Za Moskvu je to od prvorazrednog značaja, jer žele da pripreme teren za izgradnju dijela gasovoda "Južni tok". Problem je što Amerikancima ne odgovara izgradnja tog gasovoda, jer bi time bio ugrožen projekat "Nabuko". Gradnjom tog gasovoda, gas bi bio transportovan iz kaspijskog regiona, preko Turske i balkanskih zemalja koje su članice NATO, a isporuka ruskog gasa prema Evropi bila bi značajno umanjena", kaže ovaj izvor.
Sagovornik Pressa RS podsjeća na veliki problem koji je Evropa imala kada je Rusija zavrnula dovod gasa prošle godine i ističe da Zapad na sve moguće načine želi da se tako nešto ponovi.
Direktor Ekonomskog instituta u Bijeljini Aleksa Milojević kaže za Press RS da postoji realna opasnost "otimanja naftne industrije". On dodaje da je to sasvim očekivan potez određenih struktura međunarodne zajednice koje djeluju u BiH.
"U suštini svih procesa u BiH koje kontrolišu stranci su energetika i prirodni resursi. To je poznat scenario koji će biti primjenjen i kada su u pitanju šume i vodni resursi, odnosno proizvodnja električne energije. Nema dileme da se iza procesa popisa državne imovine kriju sasvim drugi ciljevi, ali pitanje je da li smo mi dovoljno svesni da to razumijemo", ocjenjuje Milojević.
On kaže da se plaši da će stranci, kada završe sa naftnim sektorom, preći i na ostala bogatstva u Republici Srpskoj.
"RS još nije vratila kredit MMF-u, koji smo ranije uzeli, a već smo dobili novi. To su ogromni iznosi koje će teško biti vraćati! I šta će nam onda reći taj Zapad nego: "Ako ne možete vraćati kredite, dajte nam šume i struju pod koncesiju". Sami nesvjesno upadamo u taj problem, jer pare od kredita ne trošimo na razvoj", zaključuje Milojević.