Vijesti
Politika
Stranka za BiH: Kritika pristupa Butmirskog procesa
19.10.2009. 12:00
Izvor: 24sata info
Stranka za BiH: Kritika pristupa Butmirskog procesa
Stranka za BiH još uvijek ne raspolaže bilo kakvim konkretnim prijedlogom ili paketom u vezi Butmirskog procesa. Organi Stranke su danas, međutim, razmatrali dostupne materijale o principima tog procesa.
Iz tih materijala proizilazi da međunarodna zajednica nije promijenila svoj pristup, te da se i dalje radi o tzv. dvije strane, od kojih jedna zastupa interese Države BiH, a druga zagovara dominaciju jednog entiteta. Iako su u razgovore uključeni i predstavnici stranaka sa hrvatskim predznakom, dostupni materijali većinom spominju samo "bošnjačku" i "srpsku" stranu. Ovaj pristup ne samo da relativizira interese jednog konstitutivnog naroda, već također izjednačava status jednog entiteta i Države, te izjednačava stranu koja se zalaže za evropsku i demokratsku Državu BiH i stranu koja blokira put Bosne i Hercegovine u tom pravcu. Iz dostupnih informacija i materijala proizilazi da je osnovni cilj Butmirskog procesa ispunjavanje svih zahtjeva koje su postavile političke snage koje predstavljaju RS, a to su 1. Zahtjev za zadržavanje dvoentitetske strukture, 2. Odlazak OHR-a, 3. Prelazak gotovo cjelokupne imovine Države BiH u vlasništvo entiteta u skladu sa tzv. Prudskim sporazumom, čime se ponavlja velika greška koju je zagovarala međunarodna zajednica prilikom procesa privatizacije, a čemu se SBiH protivila još 1998. godine kao što se danas protivi tzv. raspodjeli državne imovine, te 4. Zahtjev da se entitetsko glasanje ne razmatra, što izjave nekih diplomata potvrđuju. Treba primijetiti da se kao uvjet za zatvaranje OHR-a uporno nameće tzv. raspodjela državne imovine dok se provođenje ključnih aneksa kao što je Aneks 7 i Aneks 9 potpuno ignoriše. Nažalost, čak se i liberalizacija viznog režima koristi u ovom procesu na način koji je jedna članica Evropskog parlamenta nazvala "ucjenom". Ne uzima se u obzir činjenica da su štetnost entitetskog glasanja po Državu BiH i njenu funkcionalnost potvrdile rezolucije i mišljenja Vijeća Evrope, Evropskog parlamenta, Kongresa SAD-a, Venecijanske komisije, te Evropske komisije. Ove potvrde se, međutim, u izjavama pojedinih diplomata pokušavaju relativizirati, pa čak i činjenično iskriviti.
Pozitivno je, međutim, da su sada i druge stranke u Federaciji BiH po pitanju entitetskog glasanja zauzele stav identičan ili sličan konzistentnom stavu Stranke za BiH. Ovaj pristup jasno ukazuje da je ustavna reforma za neke sudionike Butmirskog procesa usputna stanica za implementaciju tzv. Prudskog sporazuma te zatvaranje OHR-a. Naime, ponuđena ustavna rješenja uglavnom "pojašnjavaju već ranije provedene reforme", kako to dostupni materijali o principima ovog procesa navode.