Vijesti
Društvo i ekonomija
Kaznene prijave zbog privatizacije Krivaje i Energopetrola
23.11.2009. 20:00
Izvor: Pincom info
Kaznene prijave zbog privatizacije Krivaje i Energopetrola
Financijska policija FBiH podnijela je Županijskom tužiteljstvu u Sarajevu kaznene prijave protiv 19 osoba zbog nezakonitosti tijekom privatizacije zavidovićke Krivaje, te protiv oko 50 osoba zbog dokapitalizacije sarajevskog Energopetrola.
Kaznena prijava u slučaju formiranja poduzeća "Krivaja 1884", koje su prošle godine osnovale "Krivaja" i "Ferimpeks", obuhvatila je osobe iz Agencije za privatizaciju FBiH (APF), resornog federalnog ministarstva, menadžmenta tvrtki i Općinskog suda i Poreznog ureda u Zenici.
"Nadležni iz APF, Ministarstva, menadžmenta tvrtki potpisali su ugovor o osnivanju novog preduzeća iako su u ugovor unesene diskriminirajuće odredbe kako će Ugovorom o radu imati i dobiti neisplaćene plate oni radnici koji se odreknu potraživanja utvrđenih izvršnim sudskim presudama", kažu u Financijskoj policiji.
Tvrde kako je Porezni ured u Zenici na osnovu zahtjeva "Krivaje 1884" sačinio službeni spis neistinitog sadržaja. U svrhu registracije potpisano je uvjerenje kojim je utvrđeno kako "Krivaja" i "Ferimpeks" nemaju neizmirenih obveza. Iz Financijske policije kažu kako su ovim počinjena kaznena djela povrede ravnopravnosti u zapošljavanju, povrede prava iz radnog odnosa, zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju, povrede prava za vrijeme nezaposlenosti, prijevare i krivotvorenja službene isprave.
U Financijskoj policiji su rekli kako su kod dokapitalizacije "Energopetrola", o čemu je ugovor 2006. godine potpisan sa konzorcijem INA/Mol, kao i isknjižavanja 22 benzinske crpke 1998. godine, počinjena kaznena djela zlouporabe položaja, ovlasti i nesavjesnog poslovanja.
"Predsjednica povjerenstva za provedbu natječaja za dokapitalizaciju svojim je glasom na Skupštini dioničara Energopetrola presudila kod donošenja odluke o dokapitalizaciji. Bila je u sukobu interesa. Nije u ugovor ugradila kako je konzorcij obvezan investirati u roku od tri godine i kako, ako to ne učini, investiranje nakon roka ne ulazi u promjenu strukture kapitala. Postupak dokapitalizacije-privatizacije je vodilo povjerenstvo koje je izabrala Vlada FBiH, a ne APF, kako je zakonom predviđeno", tvrde u policiji i ocjenjuju kako je Vlada štitila interese konzorcija, te da INA/Mol nije izvršio obveze ulaganja, a nije izabrana revizorska kuća i time izrađen završni nalaz pa Vlada nije mogla podnijeti zahtjev za aktiviranje bankovnih garancija.