Vijesti
Društvo i ekonomija
Zbog neodgovornog ponašanja domaćih vlasti u pitanju 900 radnih mjesta
07.12.2009. 12:00
Izvor: FTV
Zbog neodgovornog ponašanja domaćih vlasti u pitanju 900 radnih mjesta
Zbog neodgovornog ponašanja domaćih vlasti u pitanje je doveden jedan od najupješnijih privatizacijskih projekata u Federaciji BiH - mješovito preduzeće Natron Hayat. Turski strateški partner Hayat holding proteklih godina je uložio 90 miliona eura u pokretanje proizvodnje, te ponudio dodatnih 47 miliona za preostali dio državnog kapitala. S druge strane, Vlada FBiH nije ispunila svoju obavezu - osiguravanje sirovinske baze za proizvodnju.
Zbog nedostatka celuloznog drveta, jednoj od najvećih tvornica celuloze u regionu - Natron Hayatu početkom naredne godine prijeti prekid proizvodnje. Devet stotina radnika ove kompanije i oko 3.000 onih koji indirektno rade za Natron Hayat u toj situaciji ostaju bez posla. Odgovornost za to snosit će domaće vlasti. “U osnivačkom ugovoru stoji da će se komplete količine celuloznog drveta iz Federacije usmjeriti prema Natron Hayatu. U 2009. godini od ukupno planiranih 182.000 metara kubnih celuloznog drveta Natron Hayat je vrlo teško uspio dogovoriti nabavku samo 65.000 metara kubnih celuloznog drveta iz FBiH”, kaže Šefkija Botonjić, predsjednik Privredne komore ZDK-a.
U isto vrijeme, dvije trećine celuloznog drveta iz Federacije završe u izvozu. Štete po državu su višestruke, jer je neprerađeno celulozno drvo i do devet puta jeftinije od papira ili papirnih vreća. Iz Unsko-sanskog kantona, naprimjer, ni jedan od raspoloživih 52.800 kubnih metara celuloznog drveta nije isporučen Natron Hayatu.
Proteklih godina strateški partner Hayat hoding je, uz zapošljavanje 900 radnika i zbrinjavanje prekobrojnih, u modernizaciju Natronovih pogona i revizalizaciju integralne proizvodnje celuloze uložio 90 miliona eura. Za preostali dio državnog kapitala ponudili su u procesu dokapitalizacije dodatnih 47,5 miliona maraka. “Natron Hayat s pravom protestvuje zašto ne raspolaže ukupnim količinama celuloznog drveta s područja BiH. Mislim da Vlada FBiH, odnosno Vijeće ministara BiH mora donijeti zakon kojim će spriječiti izvoz celuloznog drveta”, tvrdi Miralem Galijašević, premijer ZDK-a.
U Natron Hayatu se nadaju da će Vlada FBiH, koja upravlja šumskim fondom, učiniti više od izrade „akcionog plana" i osigurati uvjete za kontinuiranu proizvodnju i opstanak 900 radnih mjesta u ovoj kompaniji.