Vijesti
Politika
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH dao saglasnost za ratifikaciju Konvencije UN-a
08.12.2009. 12:00
Izvor: FTV
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH dao saglasnost za ratifikaciju Konvencije UN-a
Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH dao je saglasnost za ratifikaciju Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
Na prijedlog zastupnika SDP-a BiH, prihvaćena su i dva zaključka - da se zaduži Vijeće ministara BiH da na narednoj sjednici Zastupničkog doma podnese informaciju o razlozima kašnjenja ratifikacije ove konvencije te da u roku od 15 dana podnese informaciju o razlozima kašnjenja ratifikacije i drugih konvencija, jer, kako je rečeno, ovo nije jedina konvencija sa čijom ratifikacijom se kasni.
Rasprava Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH o UN-ovoj Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom nije mogla početi u dogovoreno vrijeme zbog nedostatka kvoruma, zbog čega je sjednica prekinuta. Predsjedavajući Zastupničkog doma Milorad Živković je nakon intonacije državne himne konstatirao da je u sali za zasjedanje prisutan 21 zastupnik, što je nedovoljno za vođenje rasprave, nakon čega je prekinuo sjednicu do uspostavljanja kvoruma. Sjednica je prekinuta jer zastupnici stranaka iz RS-a nisu pristajali na rad pod pritiskom okupljenih civilnih invalida koji su mirnim protestom pokušali zakonodavnu vlast privoljeti na davanje saglasnosti za ratifikaciju spomenute konvencije.
Nakon pet dana konačno idemo svojim kućama, kazao je predsjednik Udruženja invalida BiH Zijad Arapčić. Po njegovim riječima, uspjeli su da nakon pet dana dođu do prve stepenice, a to je saglasnost za ratifikaciju u Zastupničkom domu. Znamo, dodao je on, da slijedi Dom naroda, i onda potpisivanje u Predsjedništvu. Arapčić je istaknuo da iza njih ne stoji nikakva politika. U Konvenciji piše da se zabranjuje diskriminacija osoba po osnovu invalidnosti. Sada će i onaj u RS-u i onaj u FBiH i onaj u Distriktu Brčko, ako je osoba s invaliditetom, imati ista prava, kazao je Arapčić. Kada se Konvencija ratificira, istaknuo je on, slijedi njena implemetacija u smislu donošenja zakonskih akata, usaglašavanje, napominjući da neće dozvoliti da to traje enormno dugo.

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH će raspravom o prijedlogu izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH nastaviti sjednicu, koja je u srijedu, 2. decembra, prekinuta zbog smrti zastupnika Socijaldemokratske partije BiH Joze Križanovića.
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH jedan je od preostalih uvjeta koje BiH treba da ispuni za liberalizaciju viznog režima. Riječ je o modifikovanom prijedlogu izmjena i dopuna Krivičnog zakona, koji je u oktobru u prvom čitanju dobio podršku Zastupničkog doma, ali ne i Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Zastupnici su obavili u prvom čitanju raspravu o Prijedlogu zakona o praznicima BiH i neradnim danima, čiji je predlagač Vijeće ministara. Prijedlogom ovog zakona predviđeno je da praznici u BiH budu Nova godina - 1. i 2. januar, Prvi maj - 1. i 2. maj, Dan pobjede nad fašizmom i Dan Evrope - 9. maj, te Dan podrške žrtvama nasilja - 26. juni. Za pravoslavnu, katoličku, islamsku i jevrejsku religijsku zajednicu predviđeno je po pet neradnih dana za vjerske praznike.
Zastupnici stranaka sa sjedištem u FBiH ukazali su na manjkavosti predloženog zakona, zamjerajući da su iz njega, između ostalih, izostavljeni Dan državnosti (25. novembar) i Dan nezavisnosti (1. mart). Zastupnici stranaka iz RS-a su naglašavali da oni nikada neće pristati na 25. novembar, te da Bošnjaci nemaju pravo nikome nametati svoje stavove. Zastupnik HDZ-a 1990 Martin Raguž predlagao da 22. maj i 6. april budu obilježavani kao praznici - dani državnosti i nezavisnosti BiH, odnosno kao datum prijema BiH u Organizaciju UN-a i datum međunarodnog priznavanja nezavisnosti BiH. Zastupnik PDP-a Branko Dokić ukazao je da 21. novembar, kao dan potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, svakakako zaslužuje da bude obilježen kao dan državnosti "ove nove BiH".
Zastupnički dom podržao je principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, čije usvajanje predstavlja jedan od uvjeta iz Mape puta za liberalizaciju viznog režima.

Izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH, između ostalog, predviđena je mogućnost oduzimanja imovinske koristi počiniocima određenih krivičnih djela, ukoliko tužilac pruži dovoljno dokaza da se opravdano vjeruje da je takva imovinska korist pribavljena izvršenjem krivičnih djela, a da pri tome počilac nije pružio dokaze da je imovinska korist pribavljena zakonito.
Ovim zakonom predviđena je i mogućnost izricanja zatvorskih kazni osobama koje izazivaju nacionalnu, rasnu i vjersku mržnju, razdor i netrpeljivost, te javno poriču, umanjuju ili odobravaju zločin holokausta, genocida ili zločin protiv čovječnosti. Zatvorskom kaznom zaprijećeno je i osobama za koje se utvrdi da su oštetile, učinile neupotrebljivim ili srušile vjerski objekat.
Inače, kolegijum u proširenom sastavu Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH usvojio je zaključak da se privremeno zabrani ustupanje parlamentarnih sala za sastanke bilo kojoj instituciji. Naime, Parlamentarna skupština i ove je godine, kao i prošle, ustupila Udruženju invalida BiH veliku salu u zgradi parlamenta za obilježavanje 3. decembra - Međunarodnog dana invalida, ali se njih oko 100 nakon završetka svečanosti zadržalo u zgradi tražeći hitnu ratifikaciju Konvencije UN-a o pravima invalidnih lica, gdje su ostali sve do davanja parlamentarne saglasnosti za ratifikaciju navedene konvencije. Za to vrijeme parlamentarne službe osigurale su im hranu, grijanje i konstantno prisustvo radnika hitne medicinske pomoći.