Vijesti
Politika
Inzko: "Tužilaštvo i Sud BiH ključne institucije za uspostavu vladavine prava"
22.12.2009. 12:00
Izvor: 24sata info
Inzko: "Tužilaštvo i Sud BiH ključne institucije za uspostavu vladavine prava"
Tužilaštvo i Sud BiH su ključne državne institucije koje mogu doprinijeti uspostavi vladavina prava u BiH i zato je međunarodna zajednica uložila u njih oko 45 miliona eura, rekao je Valentin Inzko govoreći na otvaranju međunarodne konferenciji čiji je cilj razmotriti načine jačanja rada pravosudnih institucija u BiH.
Za Inzka je današnji sastanak potvrda podrške međunarodne zajednice Tužilaštvu i Sudu BiH i nada se da će međunarodna zajednica moći ispuniti zahtjeve ovih institucija, posebno u vezi sa njihovim finansiranjem. Svi su uvjereni da je "nacionalnizacija" Tužilaštva BiH i Suda BiH krajnji cilj, što se vidi i iz odluke visokog predstavnika od 14. decembra, ali će to zahtijevati političku podršku domaćih političara, naglasio je visoki predstavnik. Inzko je, međutim, izrazio zabrinutost zbog posljednjeg odbacivanja budžeta na državnom nivou zbog posljedica koje bi to moglo imati na rad Tužilaštva i Suda BiH. Predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso nije željela komentarisati odluku visokog predstavnika vezano za ostanak stranih tužilaca i sudija, ali je ukazala na kontinuirane pokušaje da se dovede u pitanje potreba za postojanjem Suda BiH. I ona ovaj sastanak vidi kao izraz podrške međunarodne zajednice, posebno što Sud BiH nije popunjen u skladu sa potrebama, niti je riješeno njegovo finansiranje. Naglasivši da bi bez odluke visokog predstavnika Sud BiH morao raditi sa dosta manjim kapacitetima, Kreso je navela da su domaćim institucijama upućena brojna obraćanja u vezi sa zamjenom stranih sudija i tranzicijom Suda BiH, "ali nas nisu htjeli čuti".
"Neka političari ne prebacuju loptu Sudu BiH kada snose isključivu odgovornost za ostanak međunarodnih tužilaca i sudija", kazala je ona.
Istakla je kako niko ne bi bio sretniji od domaćih tužilaca i sudija da dođe do zamjene stranih kolega, ali "izbor nisu ostavili političari, i to upravo oni koji su se najviše suprotstavljali međunarodnim sudijama i tužiocima i koji su najviše kritikovali odluku visokog predstavnika". Kreso je, između ostalog, predložila da se Sud BiH uvrsti u Ustav BiH kako se njegova opstojnost više ne bi dovodila u pitanje. Odluka visokog predstavnika o produženju mandata stranim tužiocima i sudijama je pozitivan korak u procesu uspostave vladavine prava u BiH, te gonjenju počinilaca optuženih za ratni zločin i organizovani kriminal, smatra glavni tužilac BiH Miodrag Barašin. Njemu je, međutim, žao što strani tužioci nisu ostali u tom svojstvu i u Posebnom odjelu za organizovani kriminal, korupciju i terorizam. Domaći tužioci mogu raditi i na najtežim predmetima, ali je angažman stranaca potreban zbog njihovog iskustva i stručnosti, kazao je Barašin. On smanjenje budžeta za Sud i Tužilaštvo BiH u 2009. te otezanje sa usvajanjem budžeta za 2010. godinu vidi kao sredstvo političkog pritiska na ove institucije te u tom kontekstu smatra dobrom odluku visokog predstavnika o produženju mandata.