Vijesti
Politika
Vanredna sjednica Narodne skupštine RS-a o odlukama visokog predstavnika Valentina Inzka
28.12.2009. 20:00
Izvor: RTVFBiH
Vanredna sjednica Narodne skupštine RS-a o odlukama visokog predstavnika Valentina Inzka
Posebno zasjedanje Narodne skupštine na kojem će se raspravljati o stavovima Vlade RS-a povodom posljednjih nametnutih odluka visokog predstavnika počelo je u Banjoj Luci. U uvodnom izlaganju premijer RS-a Milorad Dodik navodi razloge koji su rukovodili Vladu da zatraži sazivanje skupštine o Inzkovim odlukama od 14.decembra, koje je entitetska vlada odbila u cjelini.
Vlada RS-a traži od parlamenta stav o djelovanju visokog predstavnika i da se putem referenduma građanima RS-a omogući da iznesu svoje mišljenje o tome da li treba prihvatati odluke visokog predstavnika u prekoračenju mandata koji po Aneksu 10. zavisi i od RS-a kao strane potpisnice tog i svih drugih aneksa Dejtonskog sporazuma.
Uz protivljenje Inzkovoj odluci, kojom je mandat stranim sudijama i tužiocima koji rade na predmetima ratnih zločina produžen za još tri godine, Vlada ističe da je, osim ustavnih i zakonskih odredbi, obavezuju i stavovi Narodne skupštine RS-a izraženi zaključcima od 1. oktobra prema kojima će parlament RS-a zakazati javno izjašnjavanje u slučaju da visoki predstavnik nastavi s pokušajima nametanja akata.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko upozorio je nedavno tokom posjete Banjoj Luci da bi raspisivanje referenduma bio antidejtonski čin i da bi odbijanje ovlaštenja koja su data visokom predstavniku predstavljalo ozbiljno kršenje kako Dejtonskog mirovnog sporazuma, tako i rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a. U pitanju su najviši nivoi međunarodnog prava - rekao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU i ukazao da bi odbijanje tih osnovnih principa značilo „povesti RS na put pravne neizvjesnosti“.
Uz stav da se rukovodstvo RS-a neće odreći svog prava da čuje i mišljenje građana o ovom pitanju, premijer RS-a Milorad Dodik priznao je prije nekoliko dana da nema ni tehničkih uvjeta za održavanje mogućeg referenduma u RS-u.
„U Zakonu o referendumu u RS-u ima tehničkih nedostataka i neophodno je da se to izmijeni. Zakonom se nalaže da se referendum, od donošenja odluke, provede u roku od 30 dana. Imajući u vidu složenu proceduru odlučivanja i mogućnost da se u Vijeću naroda RS-a stavi veto na takvu odluku, što znači da se taj rok ne bi mogao ispoštovati, morat ćemo prije svega prići izmjenama Zakona o referendumu“, pojasnio je Dodik.
Tek nakon toga, naveo je, može se raspisati izjašnjavanje građana o tome šta misle o Dejtonskom sporazumu i nametnutim odlukama.
Visoki predstavnik Valentin Inzko je 14.decembra nametnuo odluku o produženju mandata stranih sudija i tužilaca koji rade na predmetima ratnih zločina na još tri godine, zatim odluku o Statutu Grada Mostara te je produžio mandat članovima Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.