Vijesti
Politika
Diskriminatorski Ustav, getoizirani vizni režim, političari bez dogovora03.01.2010. 14:00
Izvor: FTV
Diskriminatorski Ustav, getoizirani vizni režim, političari bez dogovora, BiH bez MAP-a; od Pruda do Butmira - 2009. politički neuspješna godina
Godina 2009. prošla je u znaku neuspjelih pokušaja ustavnih reformi. Tzv. putmirski proces, od kojeg se mnogo očekivalo, baš kao i prudski, nije donio nikakve rezultate. 2010. dočekali smo s diskriminirajućim Ustavom, viznim režimom, bez MAP-a i bez naznaka bilo kakvog napretka na političkom planu.Početak kraja razgovora u vezi s velikim političkim pitanjima nastupio je u novembru 2008. u Prudu. Tada je prvi put trojka Dodik-Tihić-Čović, pred sjednicu PIC-a, barem deklarativno, pokazala odlučnost za ustavne promjene i rješenje nagomilanih problema.
Tri mjeseca kasnije, u Banjoj Luci, ista trojka potpisuje zajedničku izjavu da imamo decentraliziranu državu, organiziranu na tri nivoa vlasti. Srednji nivo sastavljen bi bio od četiri jedinice. Bio je to prvi i posljednji put da su se lideri triju najvećih političkih stranaka bilo kako dogovorili oko ustavnih promjena. Ali, samo mjesec kasnije, Milorad Dodik negirao je bilo kakav dogovor o regijama.
Tada je već svima bilo jasno da je prudski proces mrtav. Uvidjevši da od domaćeg dogovora nema ništa, upliću se predstavnici međunarodne zajednice. U oktobar 2009. u bazi EUFOR-a u Butmiru - opet susret pred sjednicu PIC-a, ali ovaj put, koliko je bilo pregovarača toliko je bilo i suprotstavljenih gledišta.
Iako to niko naglas nije rekao, propašću i ovih pregovora propale su i šanse za naš napredak u euroatlantskim integracijama. Famozni "butmirski proces" nastavljen je bilateralnim pregovorima stranaca i domaćina, nakon čega je domaćinima podijeljen dokument s prijedlogom ustavnih promjena.
Predlagalo se da država ima predsjednika, premijera, više zastupnika u Parlamentu, a Dom naroda izgubio bi zakonodavnu nadležnost. O ukidanju entitetskog glasanja ni riječi. Ponudu je prihvatio samo Sulejman Tihić. Većina predloženog u revidiranom butmirskom paketu bio je spisak Dodikovih želja, koje su već kolale Američkim kongresom, i to posredstvom lobističke kuće Quinn Gillespie & Associates, koju je angažirala Vlada RS-a za predstavljanje interesa ovog entiteta među američkim zvaničnicima. Bilo je to, uglavnom, usklađivanje našeg diskriminirajućeg Ustava s Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Međutim, ni ove minimalne ili kozmetičke promjene nisu bile dovoljne za zaključak, osim onog da je 2009. godina, kad je riječ o uspostavi funkcionalne države, potpuno izgubljena godina.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje