Vijesti
Društvo i ekonomija
Veći izvoz ribe povećao bi uvoz mlijeka?26.01.2010. 12:00
Izvor: 24sata
Nakon što su konačno ispunjeni svi uslovi i pošto što je dobijena dozvola za izvoz žive ribe u Evropsku uniju, jedine namirnice animalnog porijekla koja se izvozi iz BiH u EU, bh. uzgajivači ribe odmah su se susreli sa novim problemom - malom bescarinskom izvoznom kvotom.
Naime, kvota od 60 tona godišnje je daleko ispod kapaciteta bh. ribogojilišta, jer ribouzgojivači tvrde da je mogu ispuniti za tri do četiri sedmice. No, o visini kvote može se pregovarati tek za tri godine, a za to vrijeme treba plaćati carinu za svu količinu ribe koja se izveze preko te kvote. U slučaju pastrmke, naprimjer, plaća se 70 posto od utvrđene carine.Za malu kvotu uzgajivači ribe krive isključivo pregovarački tim Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa koji je prema njihovom mišljenju nestručno obavio posao i nije imao uvid u pravo stanje i proizvodne kapacitete domaćih ribogojilišta.
U Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kažu, svjesni su situacije sa kojom se trenutačno suočavaju ribari u BiH, "ali povećanje kvote nije tako jednostavan potez".
"U trenutku kada su se vodili pregovori BiH nije imala sadašnje kapacitete, Pitanje zahtjeva za povećanjem kvote za pastrmku treba posmatrati u širem kontekstu. Radi se o članu 14. Privremnog sporazuma, kojim se predviđa da će dvije strane u određenom vremenskom periodu, razmotriti mogućnost davanja dodatnih koncesija za ribu, riblje i poljoprivredne proizvode na recipročnoj osnovi. Dakle, povećanje kvote za izvoz ribe u EU bi pretpostavljalo davanje dodatnih koncesija od strane BiH za one robe koje to do sada nije učinjeno", kažu za "San" u Ministarstvu i napominju da se radi o određenom broju poljoprivrednih proizvoda za koje BiH do sada nije dala nikakav ustupak za uvoz iz EU i za koje naplaćuje punu carinu.
"Neki od njih su mlijeko i mliječni proizvodi, meso i prerađevine, voće i povrće, te njihove prerađevine, proizvodi mlinsko-pekarske industrije...", upozoravaju iz Ministarstva.
Upravo zbog toga bh. proizvođači ribe traže mogućnost za prijevremene pregovore o eventualnom povećanju izvozne kvote na 2.000 tona.
"Iako su nam kapaciteti veći,naš prijedlog je do 2.000 tona, ali obzirom da taj udio na evropskom tržištu neće biti viši od jedan posto mi mislimo da nema realnog razloga danam se ovakav zahtjev odbije", mišljenja je Almir Bešanović, predsjednik Grupacije proizvođača ribe pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Centralna banka BiH: Neometano izvršavati…
- 17/05 Počeo Ekonomski forum BiH 2021: Fokus je…
- 22/03 RS: Prosječna plata nakon oporezivanja u…
- 06/02 U FBiH pad željezničkog prometa za čak 81,5…
- 04/12 Provaljeno u stan člana VSTS Monike Mijić
- 10/11 Javni prihodi u FBiH za deset mjeseci ove…
- 07/10 Na području Banjaluke postavljaju nove radare
- 25/09 U 2019. godini direktne strane investicije…
- 31/07 Košarac: Konkretnim mjerama zaštititi domaću…
- 27/07 Od početka pandemije bez posla u KS ostalo…
- 23/07 BiH još nije usvojila odluku o smanjenju…
- 29/06 Inicijativa za Stolac: Zaustaviti aktivnosti…
- 25/06 Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata…
- 21/06 Štrajk upozorenja 30.juna istovremeno u RiTE…
- 17/06 TRGOVSKA GORA UJEDINILA BiH Košarac: Tražićemo…
- 13/06 Mostar će u oktobru dobiti svoju prvu „zelenu“…
- 09/06 Sindikalna potrošačka korpa za maj skuplja…
- 05/06 Broj zaposlenih u FBiH od 5. maja porastao…
- 01/06 Ova pravila važe narednih 14 dana u ugostiteljskim…
- 27/05 Turistički vaučer isključivo za sufinansiranje…
- 23/05 Diasporainvest: Kako osnovati kompaniju u…
- 19/05 Traži se povlačenje odluke: ArcelorMittal…
- 12/05 Željeznice RS završile prvi kvartal s gubitkom…
- 08/05 Milićević: Poziv privrednim subjektima da…