Vijesti
Politika
Ustavnost predstavništava RS ne može biti upitna
04.02.2010. 12:00
Izvor: Nezavisne novine
Ustavnost predstavništava RS ne može biti upitna
Zaključak Komisije za spoljne poslove parlamenta BiH, u kojem se dovodi u pitanje ustavnost predstavništava RS u inostranstvu, skandalozan je jer je donijet mimo zakonske procedure i poštovanja odluka institucija BiH, upozorava Ana Trišić-Babić, zamjenik ministra inostranih poslova BiH.
U zaključku Komisije se kaže da otvaranje predstavništava RS u inostranstvu, njihov mandat, misija procedura i uspostavljanje nisu u skladu sa Ustavom BiH, te je zatražila da svoj stav o tome daju Parlamentarna skupština i Predsjedništvo BiH. Trišić-Babićeva je kazala da je Komisija razmatrala akt na osnovu poslaničkog pitanja u Parlamentarnoj skupštini, a da prijedlog odgovora nikada nije prošao Savjet ministara BiH. "Prijedlog odgovora koji je uradilo Ministarstvo inostranih poslova je bio na dnevnom redu Savjeta ministara u decembru, ali je vraćen uz obrazloženje da Savjet ministara nije nadležan da razmatra da li je nešto ustavno ili protivustavno, pošto je za to zadužen Ustavni sud BiH", kazala je ona.
Dalje navodi da je ministar Sven Alkalaj, mimo Savjeta ministara, vjerovatno po nalogu svog stranačkog šefa ili u namjeri da mu se dodvori, odgovor direktno poslao Komisiji za spoljnu politiku.
"Tu sad dolazi do druge nelogičnosti jer je na sjednici Komisije izvjestilac bio savjetnik ministra Alkalaja Sead Avdić, koji je imenovano lice", kazala je Trišić-Babićeva, dodajući da je nekad izvjestilac mogao biti ministar, zamjenik ili eventualno pomoćnik.
Kao još jednu nelogičnost ona navodi da je odgovor na poslaničko pitanje koji je prezentovan Komisiji datiran na 29. oktobar 2009. godine, odnosno da je sačinjen dva mjeseca ranije prije nego što ga je uopšte i trebalo da razmatra Savjet ministara. Ona je takođe podsjetila da je Ustavni sud BiH već dao mišljenje o predstavništvima RS u inostranstvu, ističući da ona funkcionišu na isti način kao i Predstavništvo Kantona Sarajevo u Briselu. "Uostalom, da je nešto mimo zakona, zemlje u kojima su predstavništva RS sigurno ne bi dozvolile njihovo otvaranje", kazala je Trišić-Babićeva.
Interesantno je da na sjednici zbog spriječenosti nisu prisustvovali delegati iz RS Milica Marković i Milorad Živković. Markovićeva kaže da je sporna sjednica Komisije za spoljne poslove bila neuobičajena, jer je napravljen presedan da je prvi put poslije tri i po godine rada na sjednici Komisije donijet zaključak, dok je ranija praksa bila da Komisija konstatuje da je nešto primila k znanju. Ona ipak smatra da nema razloga za zabrinutost, jer taj zaključak nikoga ne obavezuje niti on ima bilo kakvu težinu, dodajući da je to "samo paranoična priča kada govore o RS". Markovićeva je najavila da će na narednoj sjednici da problematizuje kako to da je Komisija donijela zaključak, što nije bila dosadašnja praksa. Živković smatra da je Alkalaj ponovo zloupotrijebio položaj, jer je nadležnoj parlamentarnoj komisiji poslao politički obojen izvještaj u vezi sa predstavništvima RS. Navodeći da je Alkalaj po nalogu svog stranačkog šefa poslao Komisiji za spoljne poslove izvještaj u kojem se navodi da u nazivu predstavništava RS nema prefiksa privredni, Živković je rekao da to nije istina i da se radi o zlonamjernom aktu, jer na veb stranici Vlade RS jasno piše da je riječ o privrednim predstavništvima. "O izvještaju koji vrvi od nepravilnosti Komisija nije imala poslovničke mogućnosti da donosi zaključke i ona je tako izašla iz svog mandata, pri čemu nijedan od članova iz RS nije učestvovao u jučerašnjem radu te komisije iz opravdanih razloga", naglasio je Živković. Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, u čijoj su nadležnosti predstavništva RS, saopštilo je juče da se predstavništva RS u inostranstvu ne bave diplomatskim poslovima i ne zadiru u međunarodno-pravni subjektivitet BiH, te da u svom radu ostvaruju kontakte i saradnju sa diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH u domicilnoj zemlji. U saopštenju se ističe da je formiranje predstavništava RS u inostranstvu precizno definisano entitetskim Ustavom. Dalje se navodi da predstavništva, između ostalog, obavljaju poslove za potrebe RS u oblastima koje se odnose na razvoj i unapređivanje saradnje sa privrednim subjektima, promociju privrednih potencijala RS i podsticanje ulaganja, organizaciju konferencija, seminara, poslovnih foruma i promotivnih skupova radi podsticanja izvoza iz RS.