Vijesti
Svijet
Ruski teretni svemirski brod dopremio u petak hranu, vodu, gorivo i druge potrepštine na Međunarodnu svemirsku stanicu
06.02.2010. 14:00
Izvor: Fena
Ruski teretni svemirski brod dopremio u petak hranu, vodu, gorivo i druge potrepštine na Međunarodnu svemirsku stanicu
Ruski teretni svemirski brod dopremio u petak hranu, vodu, gorivo i druge potrepštine na Međunarodnu svemirsku stanicu, sljedeći čovjek na Mjesecu bit će Kinez
Ruski teretni svemirski brod dopremio je u petak hranu, vodu, gorivo i druge potrepštine na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), saopćila je kontrola misije, prenose ruski mediji. Teretni brod Progress M-04M pristao je na ISS nakon što je u srijedu lansiran iz svemirskog centra Bajkonura u Kazahstanu. Progress je dopremio više od 2,5 tona hrane i vode, gorivo te naučnu opremu na ISS kojom upravlja međunarodna posada od 6 astronauta iz Rusije, SAD-a i Japana.

Sljedeći čovjek na Mjesecu bit će Kinez, tvrdi poznati britanski naučnik Colin Pillinger, nakon što je američki predsjednik Barack Obama odustao od programa Sazviježđe. Taj grandiozni svemirski program povratka Amerikanaca na Mjesec, težak 40 milijardi dolara, 2004. godine lansirao je bivši američki predsjednik George Bush. Najprije je bio plan da se američki astronauti iskrcaju na Mjesec 2015. godine, zatim je to prolongirano na 2018. pa 2020. godinu. Na kraju, nakon što je na razvoj raketa Ares 1 i svemirskog broda Orion utrošeno devet milijardi dolara, program odlazi u historiju. Umjesto da razvija skupe letjelice, NASA će ubuduće svojim astronautima kupovati karte kod nekoliko privatnih svemirskih kompanija. Sa kompanijama Space X i Orbital science NASA je već sklopila ugovore vrijedne 3,5 milijardi dolara za 20 komercijalnih letova do Međunarodne svemirske stanice (ISS).

Mnogi smatraju da Obama postupa racionalno jer se priroda svemirske trke u posljednjih 50 godina značajno promijenila. Kada se šezdesetih godina krenulo u osvajanje svemira, u pozadini je bila bitka za vojnu nadmoć na Zemlji između dvije velesile - SAD i SSSR-a. U međuvremenu, SSSR se raspao, a američka vlada ne želi više da rasipa ogromne količine novca na razvoj raketa kad za to može koristiti usluge privatnih kompanija.

Pillinger smatra da se sadašnja svemirska trka, za razliku od one prije 50 godina, vodi radi ekonomske i tehničke prevlasti. Budući da SAD odustaju od utrke na Mjesec, sada je teren čist za Indiju, Kinu i Japan, tvrdi on i dodaje kako smatra da ni Evropska svemirska agencija (ESA) nema snagu za slanje astronauta na Mjesec. Japan je prije nekoliko godina najavio slanje astronauta na Mjesec, a sada lunarne misije planiraju i Indija i Kina. Prema nekim procjenama, Kina bi prve astronaute na Mjesec mogla poslati do 2020. godine.