Vijesti
Politika
San Martin: Nije pravi trenutak za Dejton 2
08.02.2010. 12:00
Izvor: Dnevni avaz
San Martin: Nije pravi trenutak za Dejton 2
BiH treba da radi na svom prosperitetu i socijalnoj stabilnosti, kazao je San Martin
BiH nije samo prioritet Španije, već i Evropske unije (EU) i vjerujemo da BiH mora biti dio kluba zemalja EU, kazao je ambasador Španije u BiH Alehandro Enrike Alvargonzales San Martin.
Ambasador je rekao da trenutna struktura BiH nije funkcionalna i da bi BiH za pregovaranja sa EU trebala da ima institucije i zaokružen pravni sistem.
BiH treba da radi na svom prosperitetu i socijalnoj stabilnosti, kazao je Alvargonzales, dodajući da događaji koji se trenutno odvijaju u BiH obavezuju EU da poduzme nešto u vezi sa tim pitanjima.
"Rješenja za BiH trebaju pronaći domaći političari, naša misija je da pomognemo i savjetujemo, ali vremenski smo ograničeni s obzirom na to da su u oktobru opći izbori u BiH ", kazao je ambasador Alvargonzales, ističući da ako se ne postignu reforme, pristupanje BiH evroatlanskim integracijama će biti nemoguće.
"Španija, kao i cijela EU, je spremna da organizuje sastanak bh. lidera, ali potreban je najprije njihov međusobni dogovor i realističan cilj", pojasnio je Alvargonzales.
Ambasador je rekao da sastanci ne rješavaju probleme, te da je potrebno postići nešto prije nego što se oni budu organizovani, dodajući da je potrebno skoncentrisati se na postizanje dogovora između bh. političkih lidera.
"Ako bi došlo do Dejtona 2, njegov cilj bi bile ustavne reforme, jer su nam pregovori u Butmiru pokazali gdje leže problemi, kao i koje su pozicije političkih stranaka u BiH", kazao je Alvargonzales i dodao da smatra da "nije pravi trenutak za Dejton 2".
Kada je riječ o Akcionom planu za članstvo u NATO (MAP), ambasador je kazao da BiH nije daleko od MAP, ali treba ispuniti prethodne uslove što zavisi od napora bh. vlasti.
Ambasador Alvargonzales je govoreći o bilateralnoj saradnji Španije i BiH je rekao da je tokom rata u BiH španski narod tražio da se nešto uradi, te da je tako ambasada Španije u BiH otvorena voljom cjelokupnog društva u Španiji, a ne samo Vlade.
"Naša je moralna dužnost da budemo ovdje i da pomognemo", kazao je ambasador.
"U zadnjih 13 godina Španija je donirala blizu 500 miliona eura za razne projekte obnove u BiH, a u zadnjih nekoliko godina Španija je jedan od četiri najveća donora u BiH", kazao je ambasador Alvargonzales.
Govoreći o vojnoj prisutnosti Španije u BiH, ambasador je kazao da su 23 vojnika iz Španije poginula u BiH tokom devedesetih godina.
"Naš vojni kontingent u EUFOR-u je najveći u posljednjih nekoliko godina, tako da mislim da smo pokazali volju da pomognemo i da se borimo za ono što je najbolje za BiH", kazao je ambasador Alvargonzales, dodajući da je u tom segmentu Španija potrošila 1,6 milijardi eura.
Što se tiče ekonomske saradnje, ambasador je kazao da u BiH postoji samo nekoliko španskih kompanija i dodao da njegova zemlja kreditira razvoj BiH sa blizu 90 miliona eura, naročito sektor željezničkog transportu, koji je, kako je rekao, veoma važan za BiH.
Ambasador Alvargonazales je rekao da je naročito zainteresovan za univerzitetsku i kulturnu saradnja BiH i Španije, te da su bilateralni odnosi i saradnja BiH i Španije odlični, "ali da BiH i Španija moraju više razvijati odnose na nivou društva".