Vijesti
Politika
Šta se Ejupu Ganiću zaista dogodilo na londonskom aerodromu - kontradiktorne informacije iz Bosne i Hercegovine i Srbije28.02.2010. 14:00
Izvor: ftv

U Ministarstvu vanjskih poslova BiH kategorički je negirano da je Ejup Ganić, bivši član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, jučer bio priveden na londonskom aerodromu. Ganić je, potvrđeno je FTV-u u Ministarstvu, bio ispitan zbog potjernice koju je Srbija ranije dostavila Velikoj Britaniji i drugim evropskim zemljama, u vezi sa događajima u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine. Nakon što je utvrđeno da međunarodna Interpolova potjernica za Ganićem nije na snazi, bivši član Predsjedništva slobodno je napustio londonski aerodom, potvrđeno je u Ministarstvu vanjskih poslova BiH.
Državni ministar pravde Bariša Čolak također pretpostavlja da se radi o starim potjernicama. "Pretpostavljam da se radi o međunarodnoj tjeralici koja je ranije raspisana. Ne vjerujem da je neko raspisao tjeralicu za 24 sata, postoji procedura dostave te tjeralice drugim državama", kaže Čolak.
U sinoćnjem javljanju za FTV, Ganić je izjavio da je vijest o njegovom hapšenju orkestrovana iz Srbije. "Ta država, nažalost, nije prestala s agresijom na BiH. Plasiranje takvih vijesti je pokušaj nerviranja naroda BiH - ako ne mogu bacati granate, onda će probati bacati dezinforacije", izjavio je Ganić za FTV.
U međuvremenu, oglasila se i zamjenica državnog ministra vanjskih poslova Ana Trišić- Babić, optužujući ministra Svena Alkalaja za politički skandal zbog, kako kaže, "pravljenja kriznog štaba koji je radio na puštanju Ganića s londonskog aerodroma".
Konfuzija vlada i u srbijanskoj javnosti odakle, također, dolaze oprečne informacije zašto je bivši član Predsjedništva BiH zadržan na aerodromu. Ministar policije Srbije Ivica Dačić izjavio je da je Ejup Ganić pušten uz, kako je rekao, objašnjenje da je to urađeno iz logističkih razloga. "Srpski Biro interpola je zbog toga zatražio zvanično objašnjenje", rekao je Dacić.
Međutim, ministarka pravde Srbije Snežana Malović, drugačije je pojasnila čitavu situaciju. Ona je navela da je Ganiću omogućen ulazak u Veliku Britaniju, ali s obavezom prijave mjesta boravka u toj zemlji. Prema njenim riječima, britanski nadležni sudski organi odluku o daljem postupanju po zahtjevu Srbije za njegovu ekstradiciju donijet će u roku od 24 sata, što bi trebalo biti kasno večeras.
Potjernica za Ejupom Ganićem i još jednim članom ratnog Predsjednistva BiH Stjepanom Kljujićem, kao i za još 19 osoba raspisana je početkom prošle godine. Svi oni su optuženi zbog navodnog napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 3. maja 1992. godine.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje