Vijesti
Svijet
Obama pozvao Kongres da prihvati konačnu verziju reforme zdravstva
04.03.2010. 20:00
Izvor: BH Telecom Portal
Obama pozvao Kongres da prihvati konačnu verziju reforme zdravstva
Američki predsjednik Barack Obama u srijedu je predstavio konačnu verziju zakona o reformi zdravstva i pozvao Kongres da stavi prijedlog na glasanje u idućih nekoliko sedmica.
Obama je kazao da je gotovo hiljadu milijardi dolara vrijedan prijedlog, kompromisni plan koji kombinira najbolje ideje demokrata i republikanaca. Zamolio je Kongres da "završi svoj posao" i okonča jednogodišnju žučnu raspravu o glavnom unutarnjopolitičkom prioritetu njegove administracije.
- Sve što se može reći o zdravstvu je rečeno, i gotovo su svi govorili. Sada je vrijeme za donošenje odluke o tome kako da konačno reformiramo zdravstvenu brigu, tako da bude djelotovorna, ne samo za osiguravajuća društva, već za američke obitelji i američka poduzeća, rekao je Obama na posebnom predstavljanju u Bijeloj kući, dok su iza govornice stajali liječnici i medicinske sestre u radnoj odjeći.
Obama je također podržao proturječni zakonodavni manevar poznat kao "usklađivanje", koji bi omogućio da se promjene zakona o zdravstvu prihvate u Senatu sa samo 51 glasom, odnosno običnom većinom glasova. U uobičajenoj proceduri za tako važne zakone traži se kvalificirana većina od tri petine glasova, dakle 60 glasova, za koju Obaminim demokratima nedostaje jedan glas.
- Zakon "zaslužuje istu vrstu glasanja" koja je korištena kod donošenja poreznih olakšica i socijalne reforme za vrijeme predsjednika Georgea W. Busha, rekao je Obama.
- U pitanju sada nije samo naša sposobnost da riješimo ovaj problem, već naša sposobnost da riješimo bilo koji problem, rekao je.
- Amerikanci žele znati je li još uvijek moguće da Washington povede računa o njihovim interesima i njihovoj budućnosti. Oni čekaju da počnemo djelovati, upozorio je Obama.
Njegove riječi odražavaju dojam u američkoj javnosti o neučinkovitosti sistema odlučivanja u Washingtonu, jer Obamina administracija unatoč uvjerljivoj demokratskoj većini u Predstavničkom domu i Senatu, godina dana ne uspijeva donijeti zakon o zdravstvu, suočena s odlučnim protivljenjem republikanske opozicije i moćne industrije osiguranja, koja je u kampanju lobiranja protiv reforme uložila gotovo 300 miliona dolara.
Republikanci su stalno ponavljali da je Obamin prijedlog vladino preuzimanje privatnog zdravstvenog sistema, koje će povećati ionako ogromne troškove zdravstva, te pozivali da se s reformom krene ispočetka.
U američkom zdravstvenom sistemu 2009. godine je potrošeno 2.500 milijardi dolara, ili 17,3 bruto nacionalnog proizvoda (BDP). Unatoč zdravstvenoj potrošnji od oko osam hiljada dolara po stanovniku godišnje, oko 47 miliona Amerikanaca nema zdravstveno osiguranje, pa je po kvaliteti zdravstva SAD na 32. mjestu ljestvice Svjetske zdravstvene organizacije.
Prema navodima Bijele kuće Obaminim prijedlogom osiguralo bi se dodatnih 31 milion ljudi, pa bi bez osiguranja ostali većinom ilegalni doseljenici, kojih je oko 12 miliona.
Čelnici republikanske opozicije također su se usprotivili donošenju zakona s običnom većinom glasova.
Demokratski izvori navode u američkoj štampi kako u Predstavničkom domu raste konsenzus da dom prihvati verziju zakona koja je ranije izglasana u Senatu i pošalje je Obami na potpisivanje, čime bi se izbjegli sporovi oko tehnike usklađivanja.
Ako bude donesen, zakon bi predstavljao najveće širenje državnih jamstava zdravstvene brige u SAD-u od donošenja programa zdravstvene brige za starije, hendikepirane i siromašne građane - Medicare i Medicaid, prije više od četiri desetljeća, prenosi Hina.