Vijesti
Društvo i ekonomija
Sve više gladnih u našoj državi
15.03.2010. 20:00
Izvor: Dnevni list
Sve više gladnih u našoj državi
SARAJEVO – U glavnom gradu BiH ima više od 4000 korisnika pučke kuhinje koji se hrane u Merhametu, Crvenom križu, Kruhu sv. Ante i Caritasu.
- To je oko jedan posto populacije grada, a standardi Europske unije su oko jedan promil. To je jako veliki broj. Siromaštvo u BiH je prenaglašeno, kazao je za Dnevni list vlč. dr. Pero Brkić, ravnatelj Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije i dodao da se u drugoj polovici prošle godine za 20 do 30 posto povećao broj korisnika u Caritasu.

Obitelji s djecom
On je istaknuo da Crveni križ ima najviše korisnika, Merhamet ima oko 1000, Kruh sv. Ante oko 750, a Caritasova pučka kuhinja na kotačima je najmanja, broji oko 210 korisnika u Sarajevu i negdje oko 200 u Zenici. Mahom su to stariji ljudi, niže stručne spreme, ali nisu iznimka ni fakultetski obrazovani ljudi.
- Ono što nas zabrinjava jest što oko 27 posto korisnika čine obitelji s djecom, a broj se sve više povećava što prije nije bio slučaj. Također, značajan broj Roma koristi pučku kuhinju, istaknuo je Brkić naglasivši da Caritas pokušava djelovati tamo gdje je najgore, te ići kod onih koje nitko neće i tko god da dođe Caritas neće biti odbijen.
- Mi već šestu godinu nismo imali minus na računu i nemamo listu čekanja. Ako se država bude aktivno uključila i uvažavala naš rad to će samo olakšati naš posao, istaknuo je Brkić. On je dodao da bi Caritas trebao otvoriti kuhinju u Doboju i Tuzli gdje potrebe postoje.
- U Doboju smo to prepustili pravoslavnom Dobrotvoru, u Tuzli Merhametu. Inače s Merhametom imamo odličnu suradnju, što nije bio slučaj s Crvenim križem, ali sad i to ide na bolje, rekao je Brkić.

Donatora sve manje
Jedan obrok košta između dvije i tri marke, a tako je i u drugim pučkim kuhinjama. Niska cijena se postiže donacijama artikala kojima za dva ili tri dana ističe rok.
- Smanjio se broj donatora iz inozemstva, a taj trend traje u zadnje tri ili četiri godine, a naglo se povećao u zadnje dvije godine. Jednostavno stranci više ne žele donirati. Oni smatraju da su ih vlasti u BiH izigrale jer su permanentno obećavale da će početi preuzimati aktivnosti ne vladinih organizacija posebice onih u dobrotvornom radu, ali to nisu učinili. Oni se osjećaju izigranim, smanjuju donacije, primjerice umjesto 15 doniraju 10 tisuća eura ili jednostavno odlaze, kazao je Brkić. On smatra da je dobar znak što je Vlada FBiH iz robnih rezervi izdvojila robu poput brašna, ulja za pučke kuhinje. Brkić također ocjenjuje pozitivnim to što se u BiH na djelu vidi solidarnost ljudi. Kao primjer naveo je da je u Adventu, samo na osnovu poslanog pisma, Caritas od pojedinaca i poduzeće prikupio oko 40.000 maraka.
- Ono što nas zabrinjava jest što ni Vlada FBiH ni Vlada RS-a ne želi jasno stati iza rada dobrotvornih organizacija i staviti ih u svoj proračun“, istaknuo je Brkić. On je naglasio da je Sarajevska županija jako dobro riješila problem kad je uvela kartice za pučku kuhinju jer korisnik može sam odlučiti u koju želi ići, a postoje i kriteriji koje su izdale pojedine županije i zna se što je siromaštvo.
- Ako netko s 290 maraka treba hraniti dvoje i treba plaćati režije, jasno je da to ne može učiniti. On živi ispod granice. To nam je mjerilo, ta opća primanja, naglasio je Brkić. No ima problem u normama, a često nastaje zbog lijenosti administracije Centra za socijalni rad. Primjerice, događa se da je samo za 20 ili 30 četvornih metara stan veći od propisane norme, a osoba zbilja ima potrebu za pomoći pučke kuhinje ili potencijalni korisnik posjeduje automobil što je zabranjeno.
- Romima je automobil ponekad i kuća i prijevozno sredstvo. U tim slučajevima naše socijalne radnice preuzimaju i to se vrlo brzo riješi, rekao je Brkić.